Konflikt Babiše a ČSSD: Jsi měkkej, kárají odbory ministra zdravotnictví

08.04.2014 13:08 | Zprávy

Mezi odbory a vládou opět panuje napětí, které může vyvrcholit i případnými protestními shromážděními a akcemi. Jak jinak – důvodem jsou opět peníze. Peníze, které žalostně chybí prý až 20 procentům českých nemocnic.

 Konflikt Babiše a ČSSD: Jsi měkkej, kárají odbory ministra zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár

Podle šéfa Svazu pacientů Luboše Olejára je situace v mnoha – zejména menších nemocnicích - po prvním čtvrtletí roku doslova žalostná. „Některé fungují jen díky tomu, že jim peníze dávají krajské úřady, jinak by snad ani být v provozu nemohly. Jenomže těm krajským úřadům pak logicky chybějí ty finance jinde – v sociální sféře, na budování silnic a podobně. Podle analýz, které jsme si nechali zpracovat, chybí v nemocnicích peníze kvůli zvýšené dani z přidané hodnoty při nákupech zdravotnického materiálu, ale také kvůli devalvaci koruny. Zatímco v tom prvním případě se částka vyčísluje na něco kolem 5,5 miliardy korun ročně, devalvace naší měny je odhadována na ztrátu dalších 6,5 miliardy korun,“ řekl ParlamentnímListům.cz Luboš Olejár. Jisté je, že k těmto číslům je třeba přičíst i do budoucna ještě fakt, že pacienti nemusejí již za pobyt v nemocnici platit.

Peníze chybí hned po několika „ranách"

Připomeňme, že Ústavní soud od letošního ledna zrušil stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici. Exministr Rusnokovy vlády Martin Holcát se snažil rozhodnutí zmírnit novelou, která by vrátila alespoň původní poplatek 60 korun, avšak nová vláda v čele s ČSSD to odmítla. Uvedla, že výpadek poplatku bude nemocnicím kompenzovat, a to též později politici zahrnuli i do koaliční smlouvy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček následně přišel s tím, že to bude formou navýšení platby za státního pojištěnce. Letos se má jednat celkem o 2,1 miliardy, příští rok o 4,2 miliardy, protože to vypadnou také poplatky za vyšetření u lékaře a recept. Navíc Němeček ještě navrhl, aby stát odkoupil od zdravotních pojišťoven nedobytné pohledávky ve výši 5,5 miliard, které jsou také velmi bolestným faktorem jejich špatné ekonomické situace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…