Moc komunistů roste, ovlivní i zdravotnictví. Pravice je zděšena

19.02.2013 8:52 | Zprávy

Moc komunistů v Olomouckém kraji roste. Na správu krajských nemocnic, které má v dlouhodobém pronájmu společnost Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, teď budou dohlížet dva členové KSČM. Opozice považuje tento krok za hrozbu pro zdravotnictví v regionu. Hejtman kraje a představitelé komunistické strany to však vidí jinak.

Moc komunistů roste, ovlivní i zdravotnictví. Pravice je zděšena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Poté, co v Olomouckém kraji vyhrála krajské volby sociální demokracie, která utvořila koalici s druhou KSČM, jež získala dvě křesla v jedenáctičlenné radě, budou moci nyní komunisté ovlivňovat kromě školství či majetku také zdejší zdravotnictví. Krajští radní totiž na svém posledním zasedání obměnili vedení společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, jejímž prostřednictvím kraj pronajímá majetek Středomoravské nemocniční (součást holdingu Agel) pro provoz nemocnic v Přerově, Prostějově a Šternberku. Ve tříčlenné dozorčí radě tak nově usedne šéf krajských komunistů Ladislav Mlčák a v pětičlenném představenstvu komunistický poslanec a zastupitel kraje Alexander Černý.

Záleská: Ani jeden z dvojice komunistů se nespecializuje na zdravotnictví

Právě toto rozhodnutí považuje za nebezpečí předsedkyně krajského zastupitelského klubu opoziční ODS Markéta Záleská. „Kraj si v programovém prohlášení vytkl neprivatizovat vlastní zdravotnická zařízení, mezi něž patří i tři nemocnice, které pronajímá společnost Nemocnice Olomouckého kraje. Tento slib ve spojení s obsazení důležitých pozic pány Černým a Mlčákem považuji za hrozbu pro zdravotnictví v Olomouckém kraji,“ komentovala personální změny v orgánech společnosti Záleská.

Podle ní není ani jeden z dvojice komunistů odborníkem na zdravotnictví. „Alexandr Černý se celoživotně profiluje v oblasti vojenství, pan Mlčák coby poslanec pracoval v úplně jiných výborech, než je zdravotnický. Odborně na tyto pozice tedy nejsou připraveni, doplnila.

Jurečka: Hrozí, že se občané stanou rukojmími Agelu

Trochu odlišně to vidí opoziční zastupitel za Koalici pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL a SZ) a místopředseda lidovců Marian Jurečka. Tomu vadí, že tato záležitost nebyla předem projednána s opozicí. „Krajská rada má samozřejmě právo k takovéto nominaci. Mrzí mě, že toto rozhodnutí nebylo vůbec prodiskutováno s opozicí, byť bychom na tom asi nic nezměnili. Vadí mi ale také, že tu chybí diskuse o tom, jak bude zdravotní systém v Olomouckém kraji fungovat do budoucna. Už se blížíme do poloviny dvacetiletého nájemního vztahu s Agelem a není vůbec jasné, co bude, až tato smlouva skončí,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jurečka.

Společnost Agel podle jeho slov uzavírá v kraji nebezpečnou spirálu propojení pojišťovny, sítě nemocnic, praktických a ambulantních lékařů. „To může být pro občany kraje do budoucna velice nebezpečné, protože hrozí, že se stanou rukojmími tohoto řetězce. Tato pojišťovna může například začít odmítat některé pojištěnce, u nichž se jí léčba bude jevit jako nákladná,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…