„Zájem o informace byl opravdu od počátku tohoto roku větší než v minulých letech. Ovšem, zda jde o lidi, kteří svůj zájem chtějí dotáhnout až do konce, říct neumíme. Než se někdo stane pěstounem, musí totiž o jeho vhodnosti rozhodnout stát,“ řekla ParlamentnímListům.cz vedoucí Sdružení pěstounských rodin v Brně Bronislava Votavová. Na stránkách Poradny náhradní rodinné péče (pestouni.cz) pak probíhá akce s názvem "Hledáme vás, táto, mámo", kde jsou zveřejňované a popisované děti vhodné pro pěstounskou péči prakticky okamžitě. Jak jedna z pracovnic redakci sdělila, akce je velmi úspěšná.
Zájem potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Zvýšený počet zájemců je v terénu zřejmý, zejména se lidé obracejí na nestátní neziskové organizace - Amalthea, Rozum a Cit, Natama, Asociace náhradních rodin, Sdružení pěstounských rodin apod.," uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
Jak dodala, celoplošná kampaň na nábor pěstounů bude ovšem spuštěna až v momentě, kdy bude zřejmá definitivní legislativní podoba novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je nyní v druhém čtení. "Předpokládáme spuštění kampaně na podzim tohoto roku," doplnila Plívová.
Najdou se stovky nových pěstounů?
Kojenecké ústavy, do kterých jsou umísťovány děti do tří let, by měly podle rozhodnutí vlády skončit však již brzy - v roce 2013. Počítá se s tím, že o tři roky později by se věk dětí, které by už do ústavu neměly přicházet, měl prodloužit na sedm let. Krok, ze kterého by měly těžit hlavně děti, má však háček. Odkud se vezmou náhradní rodiny a pěstouni? Podle informací ParlamentníchListů.cz se totiž zrovna masově nehrnou, zájem totiž ve výsledku nemusí nutně znamenat skutečné nové pěstouny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová