Každý rok ze statisíc lidí onemocní touto nemocí asi šest set osob. Jen v Jihomoravském kraji trpí touto formou leukémie více než pět set osob. Nový objev Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) dává naději všem, že jejich nemoc bude objevena včas.
Onemocnění se projevuje úbytkem zdravých bílých krvinek, hubnutím a zvětšenými uzlinami. Jeho zákeřnost tkví především v nenápadnosti. V počátcích nemoci pacienti často nezpozorují závažnější potíže. Ty obvykle přijdou ve chvíli, kdy nemoc plně propukla a její léčba je obtížná a nejistá.
„Vždycky jsem měla pár kilo navíc, takže mi nevadilo, když jsem něco zhubla. Možná mi bylo trochu divné, že hubnu bez příčiny, nedržela jsem dietu, necvičila a kila šla dolů. Ale v tu dobu jsme v práci dokončovali náročný projekt, tak jsem úbytek váhy přisuzovala především pracovnímu vytížení, stejně tak i únavu. Zpočátku mě dokonce každé kilo dole těšilo, konečně jsem byla štíhlá,“ říká pacientka Věra.
Pacientka: Co je mi do Kalouska. Hlavně být zdravá
A pokračuje: „Nejdřív mě všichni chválili, ale pak mě začali upozorňovat, že začínám vypadat nezdravě hubeně. V té době se přidaly zvětšené uzliny, ale zrovna probíhalo období chřipek, říkala jsem si, že se o mě pokouší nějaký bacil. Žádné další závažné potíže jsem necítila. Když se mi udělalo opravdu zle, bylo již pozdě. Lékaři mi řekli krutou diagnózu - lymfocytární leukémie. Má prognóza není dobrá, kdyby lékaři mé onemocnění odhalili dříve, měla bych větší šance. Jenže tato nemoc se těžce odhaluje. V takové chvíli vše přehodnotíte. Vše mi přijde malicherné a poslední, co mě zajímá, je politika a demonstrace. Ze všeho se lidé nějak dostanou, ale před takovouto nemocí jste bezbranní,“ stěžuje si pacientka Věra pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová