Nečas se dohodl s Francií na úzké spolupráci

10.02.2011 20:34

Kvůli dohodě na energetické spolupráci tráví předseda vlády Petr Nečas čtvrtek a pátek ve Francii. Doprovod mu na cestě dělá šéf ČEZu Martin Roman.

Nečas se dohodl s Francií na úzké spolupráci

Premiéři Česka a Francie Petr Nečas a Francois Fillon podepsali v Paříži plán spolupráce obou zemí do roku 2013.

Dokument, který rozšiřuje a konkretizuje strategickou spolupráci Prahy a Paříže, klade důraz na energetiku, ale i školství, vědu či strojírenství. Po schůzce se svým francouzským protějškem si Nečas pochvaloval, že nedávné mnohdy skřípající vztahy mezi oběma státy jsou minulostí a nyní zaznamenaly "dynamický impuls". Výraznou roli v diskusi obou politiků hrály také otázky jaderné energetiky. 

ČR a Francie utužují vztahy 

"Myslím, že se zvyšuje míra kooperace mezi Českou republikou a Francií," podotkl Nečas. Důležité podle něj je, že obě země se zavázaly ke spolupráci v celé řadě oblastí - od zahraniční a bezpečnostní politiky přes energetiku až po spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. 

S Fillonem se ale bavili také o Evropské unii, především o paktu konkurenceschopnosti a protikrizovém mechanismu, tedy plánech Německa a Francie na stabilizaci eurozóny. Mezi zeměmi, jež zavedly euro jako své platidlo, však ČR dosud není.

"My jsme řekli, že jsme připraveni o těchto věcech diskutovat," poznamenal Nečas. Praha zastává názor, že modelem v těchto otázkách by měla být mezivládní spolupráce. Řada věcí z protikrizových plánů unie se ČR líbí, například důraz na důchodovou reformu, protidluhové brzdy jako je finanční ústava či vzájemné uznávání kvalifikací a diplomů. Naopak na pokusy harmonizovat přímé daně včetně daňových základů se ČR dívá, jako "když spolkneme citrón", zdůraznil český premiér. 

Nečas má společnost. Romana z ČEZu

Nečase na dvoudenní návštěvu do Paříže doprovází někteří představitelé významných českých firem, nechybí ani šéf ČEZ Martin Roman. Právě ČEZ vypsal významné výběrové řízení na dostavbu své jaderné elektrárny v Temelíně a o lukrativní kontrakt má zájem i francouzská firma Areva. Je jedním ze tří uchazečů o zakázku dostavby jaderné elektrárny Temelín. Dalšími jsou americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. 

Český premiér ve Francii také připomněl, že obě země mají k jaderné energetice pozitivní vztah, vidí v ní důležitý zdroj energetické bezpečnosti a soběstačnosti celé EU.  

"Samozřejmě, že jsme mluvili o dostavbě Temelína. Já jsem pana premiéra seznámil s tím, jaký je harmonogram," podotkl Nečas v rozhovoru s českými novináři. Letos by měla být dokončena zadávací dokumentace, v roce 2012 by firmy mohly podat své projekty a přihlášky a v roce 2013 by mělo padnout rozhodnutí. 

Oba premiéři se v této souvislosti bavili i o možné spolupráci průmyslových a strojírenských firem na jaderném programu, včetně jejich zapojení do oblastí, jako je výzkum a vývoj. Nečas připomněl, že Francie patří mezi čtyři nejvýznamnější obchodní partnery české ekonomiky z hlediska výše obratu.

Více čtěte:

Nečas jede do Francie. Setká se se Sarkozym i Fillonem 

Foto: Hans Štembera 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…