Čína zuří, prý jsme „překročili červenou linii“. Jde o ministerský dokument, kde je Tchaj-wan označen jako „země“

25.05.2020 21:10

Napětí mezi Českou republikou a Čínou neopadá. Poté, co někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera čelil výhružkám, že nemá jezdit na Tchaj-wan, a pokud pojede, tak na to doplatí české firmy působící v Číně, je tu další roztržka. Čínští komunisté do Prahy vzkázali, že Češi už překračují červenou linii.

Čína zuří, prý jsme „překročili červenou linii“. Jde o ministerský dokument, kde je Tchaj-wan označen jako „země“
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velký kormidelník Mao kyne čínskému městu Kašgar

Podle Deníku N se Čína opět hněvá na Česko. Tamním komunistům se nelíbí, jak česká diplomacie mluví o Tchaj-wanu. V českých dokumentech je ostrov označován za „zemi“. Podle politických představitelů nejlidnatější země světa tím Česká republika překročila červenou linii, neboť čínská strana považuje Tchaj-wan jen a pouze za svou provincii.

„(Politický rada velvyslanectví) Čang Mao-ming vyjádřil zásadní nesouhlas, aby byl v České republice Tchaj-wan označován jako ‚země‘. Tchaj-wan není zemí, ale provincií. Podobně jako Hongkong a Macao se na něj uplatňuje princip jedna země, dva systémy,“ stěžoval si zástupce čínského velvyslance.

Tchajwanci sami sebe vnímají jako svébytný a samostatný národ, který si volí vlastní politické představitele a má vlastní prezidentku. Ta ve svém nedávném inauguračním projevu zdůraznila, že Tchaj-wan se odmítá podřizovat Číně a chce najít nějaký model, jak by vedle sebe obě země mohly mírově existovat.

Čeští diplomaté na čínskou stížnost již zareagovali. Zdá se jim, že Čína jen slovíčkaří.

„Celá tato debata o slovíčkaření je zbytečná. Proč se Peking ozývá až nyní, když dlouhá léta označení ‚země‘ nevadilo? Jedná se o další přitvrzení?“ otázal se David Steinke, vedoucí oddělení pro Čínskou lidovou republiku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Za „zemi“ označovalo Tchaj-wan ministerstvo zdravotnictví, když informovalo o vývoji koronavirové pandemie v různých částech světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…