Silvestrovské petardy zabily psa Markéty Šichtařové. Ta již sepsala odpověď

02.01.2017 6:02

Velmi emotivní vzkaz napsala na Nový rok na svém facebookovém profilu ekonomka Markéta Šichtařová. Její pes, bernská salašnická slečna, totiž podle jejích slov nedožil rána kvůli pyrotechnice na silvestr. „Díky, drazí sousedé,“ poznamenala. Večer pak přinesla i návrh, jak by se celá situace mohla zákonně řešit.

Silvestrovské petardy zabily psa Markéty Šichtařové. Ta již sepsala odpověď
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

„Nejsem pro 100% zákaz pyrotechniky, zákazů už máme v ČR víc než dost, ale analogicky k tomu, že já si nemohu kvůli okolí sekat trávu, kdy chci, jsem pro podobnou úpravu,“ zmínila Šichtařová. Podle ní jde totiž o negativní externalitu, takže nějakou regulaci této externality lze jednoduše odůvodnit ochranou vlastnických práv druhých,“ poznamenala.

Na úrovni obce by zakázala střílení s hlukem mimo silvestr, o něm jen například mezi 21. hodinou a půl jednou ranní. „I v této době zákaz střílení s hlukem uvnitř intravilánu obce, pro minimalizaci škod na majetku ostatních,“ podotkla. 

Všeobecně by pak uvalila výraznou spotřební daň na pyrotechniku. „Škoda na majetku, zdraví druhého z titulu pyrotechniky je nepojistitelná v rámci běžného pojištění odpovědnosti. Ublížení na zdraví svém nespadá pod standardní zdravotní pojištění, ale je nutné připojistit zvláštní sazbo“u, uvedla také své návrhy. Spáchání přestupku nebo trestného činu za použití pyrotechniky by mělo být podle jejího názoru automaticky bráno jako přitěžující okolnost podobně jako dopravní nehoda pod vlivem alkoholu.

Anketa

Kdo letos skončí v politice?

2%
65%
3%
24%
2%
1%
hlasovalo: 6437 lidí

„Takový typ regulace není klasickou ‚regulatorní buzerací‘, nýbrž naopak jde o opětovné narovnání prostředí tam, kde je pokrouceno existencí tzv. negativních externalit (tedy vedlejších efektů jednání, které poškozují práva třetích nezúčastněných osob). Právo střílet a produkovat hluk nechť je zachováno, ale tak, aby nezasahovalo do majetkových práv třetích osob,“ podotkla.

Celé příspěvky Markéty Šichtařové: 

Díky, drazí sousedé, že kvůli vaší pyrotechnické aktivitě se naše bernská salašnická slečna nedožila dnešního rána. Vlastně se na vás, kterých se to týká, ani moc nezlobím, chápu, že to nebyl zlý úmysl, že jste prostě jen takoví výstavní vrtáci. Akorát se necítím blízkostí několika takových vrtáků zrovna moc kulturně obohacena.

Protože mé příspěvky ke kauze "pyrotechnika" vyvolaly hodně emocí, ještě jednou se k tématu (viz předešlé komentáře na mém profilu) vrátím: 
Já NEJSEM pro 100% zákaz pyrotechniky, zákazů už máme v ČR vic než dost, ale analogicky k tomu, ze ja si nemohu kvůli okolí sekat trávu, kdy chci, jsem pro podobnou úpravu. Jde o negativní externalitu (=nepřiměřený hluk), takže nějakou regulaci této externality lze jednoduše odůvodnit ochranou vlastnických práv druhých. Tedy KUPŘÍKLADU:
Na úrovni obce:
- zákaz střílení s hlukem mimo Silvestr
- o Silvestru např. jen mezi 21:00 - 00:30
- i v teto době zákaz střílení s hlukem uvnitř intravilanu obce (pro minimalizaci škod na majetku ostatních)
Na úrovni státu:
- uvalení výrazných spotřebních dani na pyrotechniku (analogie k finanční likvidaci kuřáků, kteří se ovšem mohou zavřít doma a nikoho neobtěžují)
- Škoda na majetku / zdraví druhého z titulu pyrotechniky je nepojistitelná v rámci běžného pojištěni odpovědnosti 
- ublížení na zdraví svém nespadá pod standardní zdravotní pojištěni, ale je nutno připojistit zvláštní sazbou
- spáchání přestupku nebo trestného činu za použití pyrotechniky (typu poškozeni laku na karoserii auta) je automaticky bráno jako pritezujici okolnost podobně jako dopravní nehoda pod vlivem alkoholu
Takový typ regulace (toto uvadim jen jako možný příklad) není klasickou "regulatorní buzerací", nýbrž naopak jde o opětovné narovnání prostředí tam, kde je pokrouceno existencí tzv. Negativních externalit (tedy vedlejších efektů jednání, které poškozují práva třetích nezúčastněných osob). Právo střílet a produkovat hluk nechť je zachováno, ale tak, aby nezasahovalo do majetkových práv třetích osob.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …