Vrátí se nám to! Ekonomka Šichtařová varuje před zadlužením a připomíná řecký scénář

27.11.2020 21:30

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před aktuálním růstem zadlužení; do budoucna to dle ní „odskáčou“ mzdy, konkurenceschopnost a přijde i znehodnocení úspor. Ukazuje přitom, jak se cestou zadlužení vydalo Řecko a „jak bychom taky mohli my sami dopadnout“. Zmiňuje též rozhodnutí vlády přidat důchodcům. „Naivní radost,“ odsoudila tuto „slušnou sekyru“.

Vrátí se nám to! Ekonomka Šichtařová varuje před zadlužením a připomíná řecký scénář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21549 lidí
Ekonomka na svém blogu připomíná, že Řecko mělo vysoký dluh vždy, a to zároveň i s problémy jej splácet. „Historické kořeny problému jdou několik staletí nazpět. V novodobé historii hospodařilo Řecko s permanentním deficitem od roku 1974 a od roku 1981 přesahoval roční deficit 3 % HDP,“ poznamenává.

Nevynechala ani vzpomínku na to, jak Řecko „fixlovalo“ statistiky a skrývalo extrémní zadlužení, aby se mohlo stát členem eurozóny, což by při jeho skutečných cílech bylo nemožné, vzhledem k přísným kritériím před přijmutí eura.

„Později se ukázalo, že podvody a manipulace s oficiálními statistikami byly běžné. Evropské úřady Řekům naletěly. Řecké úřady fixlovaly zásadní data o veřejných financích dlouhá léta. To se potom odráželo v uměle vyvolané důvěře na finančních trzích, kde je zvykem s daty pracovat a důvěřovat jim,“ dodává.

Nešlo přitom o vskutku zanedbatelné čísla: „Když se na podvod přišlo, ukázalo se, že Řeky odhadovaný deficit v roce 2009 nečinil 6 až 8 % HDP, ale rovnou 12,7 % HDP. A po použití metod Eurostatu dokonce 15,1 % HDP.“ „Jinými slovy, řecké problémy byly dvakrát horší, než Řekové světu tvrdili,“ píše Šichtařová.

Členství v eurozóně pak mělo Řecku umožnit si levněji půjčovat a to tak „s chutí využilo“ možnost předlužit se.

Ekonomka velkou roli v nárůstu řeckého dluhu spatřuje i v možnosti čerpat evropské dotace a s tím spojenou korupcí. „Podle Transparency International vnímali lidé v Řecku korupci nejhůř (míněno nejvíc) z celé EU. Pro představu – v roce 2018 byla ČR podle indexu korupce na 38. místě, zatímco Řecko na 67. místě. V roce 2018 přitom Řecko mělo 45 bodů a v roce 2012 mělo bodů jen 36, tedy méně než třeba Libérie nebo Zambie. Evropské dotace udělaly z Řecka eldorádo zkorumpovaných politiků,“ upozornila.

Bujela i šedá ekonomika a lidé si raději odkláněli z obav ze zmrazení účtů peníze do Švýcarska. „V rámci eurozóny ovšem ztratilo Řecko možnost podhodnocení své měny, na což bylo zvyklé. Řecko se tak najednou stalo drahou zemí s nízkou produktivitou. To znamenalo, že bylo v ohromné nerovnováze. Mělo hluboký obchodní deficit a hluboký deficit veřejných financí. Bez vlastní měny se nabízelo jen jedno řešení, takzvaná vnitřní depreciace – tedy pokles cen, a to včetně ceny práce, tedy mezd,“ ukazuje Šichtařová na dosti nepříznivé důsledky.

Varuje, že zadlužení se může ve zlém vrátit i nám. Dojít má na konkurenceschopnost, mzdy i znehodnocení úspor: „Nejpravděpodobnější kanál, skrze který se dluh u nás v průběhu let provalí, budou enormně nízké úrokové sazby v kombinaci s inflací, což povede ke znehodnocování úspor. A to i mnohaletých úspor nedobytně uzamčených třeba v penzijních fondech. Konkurenceschopnost a mzdy to nejspíš časem s vysokým veřejným dluhem odskáčou také.“

Dodává, že se nedá očekávat pozitivní posun v evropských investičních podmínkách, a stejně tak máme být nyní obezřetní před nasekáním zbytečných dluhů: „Radost z toho, že vláda dneska přidá kupříkladu důchodcům, a tím jen tak mimochodem vysekne slušnou sekyru, je naivní. O co víc na dluh přidá dneska, o to víc budeme všichni svorně v budoucnu dluhem potrestáni,“ uzavírá Šichtařová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…