Zdeněk Lanz: Cožpak se naše novodobé dějiny na pražském Gymnáziu Jana Keplera neučí?

15.04.2024 10:11 | Komentář

Studenti pražského Gymnázia Jana Keplera přinesli letos na konci února do Kanceláře prezidenta republiky dopis. Navrhují v něm prezidentu Pavlovi, aby učinil krok k historickému smíření Čechů a Němců.

Zdeněk Lanz: Cožpak se naše novodobé dějiny na pražském Gymnáziu Jana Keplera neučí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Na serveru hlidacipes.org se 31. března 2024 objevil článek s názvem Léčba přátelstvím. Studenti vyzvali prezidenta Pavla ke gestu vůči Němcům.

O co se jedná?

Podle článku studenti pražského Gymnázia Jana Keplera přinesli letos na konci února do Kanceláře prezidenta republiky dopis. Navrhují v něm prezidentu Pavlovi, aby učinil krok k historickému smíření Čechů a Němců. Ideální příležitost podle nich nabízí třetí ročník studentského připomínkového pochodu Postoloprty – Žatec. Hlavní inspiraci našli ve Francii.

Francie a Německo, dva rivalské a později nepřátelské státy, s obrovskými oběťmi v době první a druhé světové války, využili jednoduchou cestu k překonání „historického soupeření“: tak jako my máme Lidice vyhlazené Němci, Francie má své Oradour-sur-Glane.

A právě to se stalo symbolem vzájemného smíření. Společné smíření Čechů a Němců se však stále odsouvá.

Článek ještě pokračuje a pod ním je uvedeno, že autorem tohoto textu je kastelánem  hradů Točník a Žebrák a učitelem na pražském Gymnáziu Jana Keplera.

Následuje přepis textu dopis, z něhož bych si dovolil uvést malou ukázku:

DOKUMENT: Dopis studentů prezidentu Pavlovi

Vážený a milý pane prezidente,

dovolujeme si Vám napsat jako studenti a učitel pražského Gymnázia Jana Keplera a pokusit se tímto dopisem iniciovat oficiální státnické smíření mezi Čechy a Němci.

Konec ukázky.

Sice nevím, čeho je autor tohoto článku učitelem, ale i tak mi nad tím zůstává rozum stát. I kdyby nebyl pan učitel odborníkem na naše soudobé dějiny, i kdyby nevěděl o platných dokumentech o úpravě a narovnání našich vzájemných vztahů s Německem, mohl si snadno zásadní údaje „vygooglovat“ a iniciativní studenty (správně žáky) poučit.

Např. na webu Ministerstva zahraničí ČR nalezne text Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, kterou podepsali tehdejší předseda vlády ČR Václav Klaus a německý spolkový kancléř Helmut Kohl za asistence ministrů zahraničí Klause Kinkela a Josefa Zelience v Praze dne 21. ledna 1997.

Dovolím si panu učiteli osvěžit paměť a uvést zde znění prvního odstavce, když celou deklaraci si může každý občan přečíst na výše zmíněných stránkách:

Vlády České republiky a Spolkové republiky Německo majíce na paměti Smlouvu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci ze dne 27. února 1992, kterou si Češi a Němci podali ruku,…

Je velmi nepravděpodobné, že by se na údajně „prestižním“ pražském gymnáziu neučily naše soudobé dějiny a je také nepravděpodobné, že by učitel tohoto gymnázia neznal alespoň jejich stěžejní body, nota bene když se jedná o tak exponované téma, jako je historie našeho vzájemného soužití s Němci.

Závěrem se tedy logicky nabízí otázka, že pokud žáci a jejich učitel tyto základní znalosti mají, proč takovéto dopisy vůbec píší a co tím sledují.

Že by to byli horliví svazáci nové doby?

Zdeněk Lanz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Přituhuje

11:34 Jiří Weigl: Přituhuje

Denní glosa Jiřího Weigla