Hejtmanka Pecková: Zbytečné vynakládání finančních prostředků

14.12.2020 10:01

Středočeský kraj vezme zpět žalobu proti rozhodnutí Ministerstva vnitra ČR.

Hejtmanka Pecková: Zbytečné vynakládání finančních prostředků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková

Rada Středočeského kraje rozhodla o tom, že kraj stáhne žalobu, kterou Středočeský kraj podal proti Ministerstvu vnitra ČR. Týkala se odmítnutí poskytnout informace o výši platů a odměn, které v letech 2018 a 2019 obdrželo šestnáct zaměstnanců krajského úřadu. Středočeskému kraji bylo Ministerstvem vnitra přikázáno, aby poskytl požadované informace dle specifikace uvedené v rozhodnutí.

„Prostudovala jsem si veškeré dokumenty, konzultovala s právníky, kteří se této oblasti věnují, rovněž jsem konzultovala záležitost s autorem zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, Oldřichem Kužílkem. Ministerstvo vnitra žádalo, aby žaloba došla až k soudu. Domnívám se, že soud by přelomové rozhodnutí neudělal, navíc judikatura je v této oblasti ustálená a jasná. Z mého pohledu by to bylo jen zbytečné vynakládání finančních prostředků Středočeského kraje “ říká hejtmanka Petra Pecková (STAN) a dodává: „Proto žalobu stáhneme, řízení obnovíme a následně se bude u všech dotčených provádět takzvaný test proporcionality. Pokud bude převažovat veřejný zájem nad ochranou soukromí, pošleme informace žadateli a rovněž odpověď zveřejníme, jak ukládá zákon.“

Hejtmanka také naznačila, že bude probíhat diskuze o nastavení pravidel případného zveřejňování odměn pro jednotlivé typy řídících funkcí, z nichž ty vyšší, kterým jsou poskytovány vyšší odměny, budou požívat menší ochrany soukromí.

„Na odměnách a dobrém finančním ohodnocení není nic špatného, pokud tomu výkon odpovídá. Také si musíme uvědomit, v jakých mezích se pohybují platy na vedoucích pozicích v soukromém sektoru a zohlednit i fakt, že pracoviště je v Praze, tedy v místě s nejvyššími platy. Vedoucí pracovník ale má být srozuměn s tím, že je placen z veřejných prostředků a občané mají právo vědět, za co byly vynakládány,“ doplnila Petra Pecková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

20:18 Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra pro evropské záležitosti Dvořáka o…