Armáda ČR: Výcvik Malijců se přesouvá do míst nasazení

04.01.2021 18:47

Druhá jednotka ochrany z výcvikového tábora Koulikoro se v uplynulých dnech podílela, společně s instruktory výcviku, na přípravě malijských instruktorů z poddůstojnické školy v Banankoru.

Armáda ČR: Výcvik Malijců se přesouvá do míst nasazení
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Vojáci 4. úkolového uskupení mise AČR EUTM Mali takto přispívají ke zvyšování schopností malijských ozbrojených sil. V rámci naplňování nového mandátu mise se tak výcvik více přesouvá z výcvikového kempu v Koulikoro do vzdálenějších míst.

„České velení mise již realizovalo četné rekognoskace možností výcviku v Gao, Timbuktu, Sévaré a Banankoru, abychom mohli začít s výcvikem Malijců v polních podmínkách ve střední části Mali. To znamená, že se více přizpůsobujeme potřebám a operačním cyklům malijské armády a budeme vojáky cvičit blíže k místu nasazení,“ vysvětluje brigádní generál František Ridzák, velitel mise EUTM. Česká jednotka ochrany tak bude cestovat do vzdálenějších míst v Mali, aby asistovala evropským instruktorům při výcviku Malijců.

Cesta do dalekého Banankoro nebyla snadná

Jednotka se přesunula z domovského kempu v Koulikoru do bezmála tři sta kilometrů vzdálené poddůstojnické školy v Banankoru. Samotný přesun napříč středním Mali, vzhledem ke klimatickým podmínkám, kvalitě cest a pro Evropana šokujícímu přístupu místních řidičů k pravidlům a bezpečnosti silničního provozu, nebyl vůbec jednoduchý.

Úkolem jednotky ochrany bylo zabezpečit dvoutýdenní kurz pro instruktory budoucích malijských poddůstojníků. Měli na starosti ochranu instruktorů, aby se mohli nerušeně soutředit na výcvik malijských kolegů. Mimo jiné jednotka zabezpečovala tým rychlé reakce pro případ nenadálé události. Ze strany mise EUTM se jednalo o historicky první výcvikovou aktivitu v této poddůstojnické škole.

„Důležité bylo precizní plánování a koordinace všech prvků jednotky před samotným zahájením plnění tohoto úkolu. Sestavu naší jednotky tvořila česká četa ochrany posílena o španělské družstvo, německý EOD team (Explosive Ordnance Disposal), jihoafrický zdravotnický tým a tři vozidla s evropskými instruktory. Před samotným plněním úkolu jsme se museli secvičit a vydal jsem bojový rozkaz,“ vysvětluje velitel jednotky nadporučík Daniel Holesz.

Poddůstojníci jsou páteří malijské armády

„Jako české velení přicházíme také s novou iniciativou provedení rozsáhlé rekonstrukce poddůstojnické školy v Banankoro, protože právě poddůstojníci jsou hlavní silou a tvoří páteř malijské armády. Tohle je právě ta cílová skupina vojáků, kterou mise cvičí, tedy vojáky na taktickém stupni velení, do stupně četa, rota, prapor. Zaměřujeme se při výcviku také více na témata mezinárodního humanitárního práva, lidských práv a genderové problematiky. Začátkem příštího roku budeme pokračovat ve výcviku dalších instruktorů,“ uzavřel generál Ridzák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Výroční zpráva už pouze online, symbolem té letošní je píšťalka

16:08 České dráhy: Výroční zpráva už pouze online, symbolem té letošní je píšťalka

Výroční zpráva Skupiny ČD v tištěné podobě je od letošního roku minulostí. České dráhy zveřejňují ho…