Armáda už příští týden zkontroluje, zda a jak byly odstraněny nedostatky v ochraně transportních letadel CASA, s nimiž se počítá pro nasazení ve spojenecké misi v Afghánistánu.V sobotu to uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek nařídil odstranit nedostatky ochranného systému letadel do konce dubna.
Neprošla zkouškami. A tak nikam neletěla
Asi před měsícem se v médiích objevila zpráva, že armáda musí odložit vyslání nových dopravních letadel CASA C-295M do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodala firma Omnipol, neprošel vojskovými zkouškami a firma ho bude muset vyměnit či opravit.
"Kontrola a vyhodnocení odstranění zjištěných nedostatků se uskuteční v průběhu příštího týdne a to jak v dokumentaci, tak v jednotlivých systémech přímo na letounu," sdělila v sobotu Růžičková.
Systém, u něhož bylo nutno odstranit nedostatky, se stará o takzvanou pasivní ochranu letounu. Zařízení vystřeluje klamné cíle o podobné teplotě, jakou mají proudové motory letounu. Tím dokáže zmást rakety naváděné teplem.
Kontroverze již od počátku
Využívání letounů CASA v české armádě provázejí už od jeho začátku bouřlivé diskuze.
Jejich nákup byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.
Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.
Čtěte také:
Drama letounu CASA: Autopilot vypověděl poslušnost
Omnipol vydělal na letounech CASA téměř miliardu
Opravili hangáry. Letouny CASA se do nich ale nevejdou
Foto: moc.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas, čtk