ČSA možná prodají charterovou divizi Travel Servisu

02.02.2010 10:00 | Zprávy

O charterovou divizi Českých aerolinií má vážný zájem letecká společnost Travel Service. ČSA podle předsedy dozorčí rady Michala Mejstříka o jejich nabídce vážně uvažují. Mejstřík to řekl v pondělním pořadu Hyde Park České televize.

ČSA možná prodají charterovou divizi Travel Servisu

Nabídku dostala ČSA od letecké společnosti Travel Service nedávno. „V tuto chvíli nejsou jednání u konce. V pátek posoudí návrhy smluv dozorčí rada a v pondělí pak valná hromada," řekl Mejstřík v České televizi. Podle něj v případě, že nabídka bude v pořádku, pak ČSA uzavřou smlouvy s Travel Service bez výběrového řízení.

Mejstřík: není čas na to, dělat tendr

„Není v tuto chvíli prostor pro to dělat tendr, nabídka přišla z čistajasna. ČSA buď budou jednat o těchto smlouvách, anebo se dál bude rozhodovat o jiné nabídce. Společnost se však musí v krátké době rozhodnout. Kdyby vyhlásila tendr, tak by se mohlo stát, že odejdou jak zákazníci, tak všechny případné další nabídky," zmínil dále Mejstřík.

Předseda dozorčí rady ale nechtěl říci, v jakých cenových relacích se nabídka Travel Service pohybuje. „Je to finančně velmi zajímavé," podotkl pouze. Podle něj se musí ČSA zbavit charterové dopravy už jen proto, že má velké sezónní výkyvy a je tak nerentabilní. „Jestli chtějí být ČSA konkurenceschopní, pak se musí soustředit na pravidelnou leteckou dopravu," vysvětlil Mejstřík. Upozornil ale, že rozhodnutí o prodeji nezávisí na dozorčí radě, ale na akcionářích. „Až akcionáři musí rozhodnout," uvedl.

Vláda odprodej charterové divize již schválila

Dozorčí rada Českých aerolinií schválila záměr odprodat charterovou divizi ČSA 20. ledna 2010. Charterová divize zajišťuje nepravidelné lety především pro cestovní kanceláře.V případě prodeje by tak šlo jen o převod smluvně vázaných zákazníků, tedy smluv s cestovními kancelářemi, z nich nejvýznamnější je smlouva s CK Exim Tours.

České aerolinie dlouhodobě nasazují na charterové lety pětici letounů. Ty si ale společnost pronajala v době letecké konjunktury a tudíž za mnohem méně výhodných podmínek, než za jakých by je případný zájemce získal nyní.

Nové vedení aerolinií se zatím daří prodávat majetek společnosti za výhodné ceny. Jde o prodej sídla Českých aerolinií, budovy APC. Tu prezident ČSA a generální ředitel Letiště Praha v jedné osobě Miroslav Dvořák prodal sám sobě: Objekt od dopravce za 607 milionů korun získalo Letiště Praha. Dalších 764 milionů pak firma získala za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services, která patří k lídrům mezi obchodníky v dopravních terminálech.

Travel Service zůstal jako jediný zájemce

Sdružení Travel Service/Unimex Group zůstalo jako jediný zájemce o privatizaci Českých aerolinií z původně devíti zájemců. Privatizaci ale vláda loni na podzim zrušila. Balík téměř 92 procent akcií tak zůstal ve vlastnictví státu.

Travel Service provozuje celkem 20 letadel, z nichž většinu tvoří stroje Boeing 737-800. V roce 2008 letecká společnost přepravila 2,3 milionu cestujících. Celkové tržby společnosti se za prvních sedm měsíců roku 2009 zvýšily o 670 milionů korun na 4,2 miliardy korun.

Majoritním vlastníkem společnosti Travel Service je Icelandair Group, jedním z majitelů je i současný šéf firmy Roman Vik. Firma je českou jedničkou na trhu nepravidelné přepravy osob na dovolenou. Letadla Travel Service přistávají během roku na více než 250 letištích čtyř kontinentů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

22:31 HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

Na základě rozhodnutí Generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA došlo od …