Úřad pro zahraniční styky a informace, což je název české civilní rozvědky, má přitom o kontrolu zájem. "ÚZSI nikdy parlamentní kontrolu neodmítal, naopak, v minulosti jsme se podíleli na přípravě několika zákonných norem, jež se touto problematikou zabývaly; několik návrhů možné zákonné úpravy pak ÚZSI dokonce sám připravil," uvedla pro iDNES.cz kancelář ředitele tajné služby.
Související:
Exšpión Randák obviňuje šéfa BIS z podlézání politikům
Proč kontrola nebyla? Nikdo neví
"Takovou iniciativu by muselo vyvinout a návrh předložit ministerstvo vnitra, pod které služba spadá. Nic takového se ale zatím nestalo," vysvětlil dlouholetý člen bezpečnostního výboru poslanec Jan Vidím, proč se návrhy do sněmovny nedostaly.
Právě on na posledním jednání bezpečnostního výboru Sněmovny požádal ministra vnitra Jana Kubiceho aby do konce roku vypracoval návrh, jak by poslanci měli na službu dohlížet. "Nevím jak je to možné. Přitom po dohledu nad rozvědkou Sněmovna volá minimálně od roku 1996. Nikdo ale takový návrh nepřinesl, takže o tom nikdo nemohl jednat," odpověděl Vidím na otázku jak je možné, že stav trvá od založení služby v roce 1993.
Čtěte více:
Exšéf rozvědky Randák řídí vlastní policii. V Nadaci proti korupci
Čeští špioni odhalují sami sebe, Bublanovi se to nelíbí
Šedivý: Ruská rozvědka se zbavuje českých generálů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh