Ombudsman: Ministerstvo vnitra ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

29.04.2025 19:28 | Tisková zpráva

Válka na Ukrajině přiměla řadu tamních občanů požádat o tzv. dočasnou ochranu v Evropské unii. Někteří se posléze rozhodli členský stát pobytu změnit a požádali o dočasnou ochranu v České republice. Právo jim to umožňuje, jak v sérii svých rozsudků potvrdil Nejvyšší správní soud. Ministerstvo vnitra však i nadále podobné žádosti automaticky odmítá. Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm varuje, že takový postoj je v právním státě zcela nepřijatelný. O neprodlené nápravě chce jednat s ministrem vnitra Vítem Rakušanem.

Ombudsman: Ministerstvo vnitra ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Někteří ukrajinští uprchlíci, již požádali o dočasnou ochranu v jiném členském státě Evropské unie, podali například z pracovních či rodinných důvodů následně obdobnou žádost též v České republice. Ministerstvo vnitra však tyto žádosti odmítá posoudit. Několik žadatelů kvůli tomu podalo žalobu. Nejvyšší správní soud ve svých nedávných rozsudcích ve shodě s  názorem ombudsmana rozhodl, že cizinci mají právo změnit zemi dočasné ochrany, při zachování zásady, že dočasné ochrany lze v určitém okamžiku požívat jen v jednom členském státě. 

České úřady by tedy měly mít jasno, jak ve věci postupovat. Přesto odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra na tyto žádosti i nadále hledí, jako kdyby nebyly vůbec podány. Porušuje tím základní zásady právního státu, zejména zásadu právní jistoty. 

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm je jednáním odboru azylové a migrační politiky znepokojen a obává se nebezpečného precedentu: „Neakceptování pravomocných soudních rozhodnutí je v rozporu s povinnostmi českých úřadů. Orgány veřejné moci si nemohou vybírat, která soudní rozhodnutí, navíc vydaná nejvyšší soudní instancí, budou naplňovat, a která ne. Svévolný postup správních orgánů ohrožuje důvěru veřejnosti v právní stát. Dnes se to týká ukrajinských uprchlíků, zítra se to může týkat něčeho bytostně důležitého pro české občany.“ Zástupce ombudsmana proto vyzývá Ministerstvo vnitra, aby neprodleně zjednalo nápravu, upravilo vnitřní metodiky a konalo v souladu se závazným výkladem soudů.

Ačkoli stěžejní problém spatřuje zástupce ombudsmana v nerespektování práva ze strany Ministerstva vnitra, upozorňuje i na finanční důsledky jeho jednání: „Pokud odbor azylové a migrační politiky nezmění svůj přístup, lze očekávat další zcela zbytečné žaloby. Kvůli tvrdohlavému trvání ministerstva na nezákonném postupu stát přichází o veřejné prostředky. Nelze pominout ani skutečnost, že si tímto přístupem Česká republika sama vytváří skupinu lidí, kteří u nás pobývají nelegálně. Snadněji se tak stávají obětí pracovního vykořisťování, nehledě na další negativní dopady na naši společnost, jako je třeba neplacení daní z dosažených příjmů.“

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm plánuje co nejdříve jednat o celé věci s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

22:31 Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkov…