„Největší otázkou je, do jaké míry budou tyto problémy regionální, a do jaké míry budou celosvětové,“ zhodnotil nejistou budoucnost Švejnar. Rozdíly od krize roku 2008 vidí. „Tehdy jsme nebyli v tak špatné fiskální situaci,“ říká.
Evropa má negativní očekávání. Ovlivňuje tím výsledky
Politici dokonce připravují obyvatele na velmi slabých deset let. „Zkušenosti Japonska ukazují, že úspěšná ekonomika může dlouho dobu stagnovat nebo růst velmi pomalu. Teď se jedná o tom, jaká bude konstituce, struktura Evropy a do jaké míry jsme připraveni se na tom podílet,“ myslí si Švejnar.
Problémem je také zvyšování úrokové sazby. „Velkou roli hrají očekávání. Jestliže Evropa očekávání nezmění, bude se to domino posouvat dál a dál,“ uvedl ekonom s tím, že pokud Evropská unie předpovídá negativní vývoj, tak negativní bude.
Podle Švejnara by měla být fiskální centralizace Evropy taková jako například ve Spojených státech amerických. Evropě by to prý dodalo na věrohodnosti, a pokud by nějaký stát zůstal mimo, byl by pro trhy důvěryhodný mnohem méně.
Čtěte:
Podle Bárty by měl být Švejnar v primárkách VV na Hrad
Švejnar o dalším riziku ekonomické recese. Zřejmě i cílená panika
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh