Experti o budoucnosti: Politický chaos, vize velkého eurostátu a Česko v mlýnském kole. A taky...

09.02.2013 5:00 | Zprávy

Svět zítřka je světem velkých ekonomických subjektů, tvrdí někteří politologové i experti. A tak se prý dá očekávat, že současné – tedy dvacáté první století - bude stoletím nových mezistátních aliancí. Co to ale bude znamenat pro Česko? Na to hledaly ParlamentníListy.cz odpověď hned u několika expertů - například u zkušeného novinářského matadora Jana Petránka, či analytika Petra Robejška.

Experti o budoucnosti: Politický chaos, vize velkého eurostátu a Česko v mlýnském kole. A taky...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Protest proti globálnímu kapitalismu

Co to bude znamenat tedy například pro Evropskou unii (EU), o které stále řada lidí (nejen v Česku) pochybuje? Podle vizí, které předložil server Hlasu Ruska, se EU z nejasného mezistátního svazu transformuje do silné federace s půlmiliardou občanů. Pro samotné Rusko to pak bude znamenat, že za takové situace nebude mít prakticky na vybranou a bude muset zformovat také svůj blok. „Tím by mohla být třeba Euroasijská unie,“ myslí si ruský politolog a místní expert z Ústavu národní strategie Pavel Svjatěnkov. Podle něj ale k tomu, aby byl projekt úspěšný, bude nezbytné, aby se k němu připojila Ukrajina.

To je velká země s 45 miliony obyvatel. A čím větší je jejich počet, tím větší je objem potencionálního trhu. „Je však pravdou, že mnohé ukrajinské politiky a částečně i jejich běloruské kolegy, kteří se orientují na východní Evropu, slovo euroasijský spíš děsí. Proto se nedá vyloučit ani to, že si nakonec Rusko bude muset vybrat mezi Ukrajinou na jedné straně a Uzbekistánem a Tádžikistánem na straně druhé.

Konfederace vedená Čínou?

Tím však vize některých expertů nekončí. Už ke konci tohoto desetiletí by tak v duchu této myšlenky prý mohla na Dálném východě také vzniknout konfederace vedená Čínou. Ten, komu se myšlenka nelíbí, se musí smířit s tím, že menší země nebudou schopny soupeřit s takovými obry, jakými je USA nebo Čína. Pokud nebudou chtít dopustit to, aby s nimi v budoucnu obchodní partneři jednali z pozice síly, do aliance, která bude blízko jejich geografické poloze budou muset vstoupit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Kolik by do obrany investovalo ANO, když bude u moci?

A co když USA bude, což je dost pravděpodobné, požadovat navýšení výdajů členských států na společnou obranu? Budete to respektovat nebo budete pro vystoupení z NATO? Jinak s vámi souhlasím, že tato vláda řeší více méně jen obranu. Nic proti obraně, je důležitá, ale vadí mě, že stejně intenzivně neř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vystoupení z vojenské části NATO.“ Navržen nezvyklý krok

4:43 „Vystoupení z vojenské části NATO.“ Navržen nezvyklý krok

Podle bývalého elitního diplomata a předsedy spolku Svatopluk Petra Druláka je načase začít vést dis…