Kalousek odmítl odpovědnost vlády nebo celní správy za oběti metylalkoholu. „Neseme odpovědnost, ale ne za to, že nějaký darebák nalil jed do flašky,“ prohlásil. „Nemám důvod se domnívat, že celní správa něco zásadně zanedbala,“ zdůraznil několikrát během pořadu ministr financí. Problém s ilegálním alkoholem v České republice existuje podle jeho slov dlouho a státní orgány si toho jsou vědomy. Proto se také uskutečnilo vloni přes 10 tisíc kontrol, při kterých bylo zabaveno víc než 1 500 hektolitrů pančovaného alkoholu. Letos proběhlo do vypuknutí aféry více než 8 tisíc kontrol a celníci při nich zabavili 1 300 hektolitrů pančovaného alkoholu.
Zákon na ochranu lihovin se ukázal jako bezzubý
Druhý účastník televizní debaty místopředseda KSČM a její ekonomický expert Jiří Dolejš připustil, že černý trh s alkoholem existuje od roku 1993 a postupně narůstal. Po zvýšení spotřební daně na líh se rozšířil prostor pro černý trh, proto podle něj byl přijat nový zákon na ochranu lihovin. Dolejš konstatoval, že se ukázal jako bezzubý, protože ochranný kolek snížil prodej pančovaného alkoholu pouze na začátku.
Kalousek volá po tom, aby se znovu zavedl trestný čin pančování alkoholu
Na výtku, že z trestního zákoníku zmizel trestný čin pančování alkoholu, ministr prohlásil, že je možné tuto činnost stíhat podle jiných paragrafů – například nedovoleného podnikání. Ale dodal, že z toho celní správa nikdy radost neměla, protože už se touto trestnou činností nemohla sama zabývat a nemohla tak používat operativní pátrací prostředky. „Mně by se líbilo, kdyby se to do trestního zákoníku vrátilo,“ potvrdil Kalousek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lfr