Druhý den své návštěvy Ústeckého kraje prezident republiky Václav Klaus zavítal na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, promluvil si také se starosty Šluknovska, ale mimo to si našel čas i na rozmluvu se zastupiteli Ústeckého kraje.
Rozestavěná dálnice je zločinem na přírodě
Ve svém úvodním projevu se Klaus znovu vyjádřil dostavbě dálnice D8, podobně jako to učinil již v první den své návštěvy. Zdůraznil, že v případě stavby dálnice musí odpovědnost za její dokončení převzít stát, protože s takto velkými projekty si samy kraje neporadí. Navíc dodal, že Ústecký kraj není ani zdaleka jediným krajem bojujícím za dokončení klíčových infrastrukturních staveb. Kraje by proto podle Klause měly spolupracovat v této oblasti.
„Rozestavěná a nedokončená dálnice, to je ničení přírody, desítky kilometrů rozestavěných úseků či mostů, které nikam nevedou. Opakuji, tohle je ničení přírody, ne to s jakou kartou hrají ekologické organizace," zdůraznil prezident.
Naším úkolem je se velmi rezolutně utkat se zelenou ideologií, která naše zákony zásadním způsobem kazí. To nemůže udělat nikdo jiný než politické strany. Tohle je trochu i na vás, abyste se tady v kraji dohodli napříč politickým spektrem, že je něco, co vás spojuje."
Psali jsme: Klaus si přijel poslechnout občany. Uslyšel křik: Kašlete na seniory
V této souvislosti se hlava státu dotkla i problematiky prolomení limitů těžby uhlí. V Ústeckém kraji jde o velmi citlivou otázku, ale podle názoru hlavy státu bude muset být vyřečena dříve či později. „A jestli si někdo myslí, že budeme vyrábět elektřinu podle toho, zda bude nebo nebude foukat vítr, tak to je obrovský omyl a já doufám, že do podobné pasti se naše země nenechá vlákat," mínil Klaus.
Mnohá řešení problémů už nemáme ve svých rukou
Hlava státu k tomu dodává, že výstavba infrastruktury na jedné straně a ekologické požadavky na straně druhé jsou dnes již do značné míry v rukou Bruselu, minimálně od doby přijetí Lisabonské smlouvy.
Související:Klaus varoval Evropu: Buď reformy, nebo deset hubených let
„Německé ministerstvo spravedlnosti si udělal velkou analýzu toho, jaký je podíl evropské direktivy a kolik zákonů je výtvorem německým. Německé ministerstvo spravedlnosti následně odhadlo, že osmdesát pět procent je jen překlad evropské direktivy do národního zákonodárství a jen patnáct procent tvoří zákony vzniklé doma," posteskl si Klaus.
Dodal k tomu, že jde o fakt, který se někomu může líbit, druhému nemusí, ale je třeba vzít ho na vědomí. Přitom je dobré mít na paměti, že v případě USA je ten poměr zcela jiný, za mořem je nakloněn ve prospěch národních zákonů.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák