Zveřejněné nahrávky lobbisty Romana Janouška kromě dokladu o nadměrném vlivu byznysu na politiku mají jeden velmi podstatný přesah. Podle politologů v plné nahotě ukázaly na slabost demokracie a zacyklení mafiánských struktur, které pronikly do institucí státu. Pro tento spor klíčová otázka, zda expremiér Mirek Topolánek (ODS) věděl o činnosti Janouška, je do jisté míry zodpovězena neochotou Topolánka dostavit se na jednání komise BIS a tvrzením Jiřího Langa, že informaci předal, což Topolánek samozřejmě popírá.
Iniciativa 'Vraťte nám stát' pod tíhou událostí podledních týdnů požaduje vznik parlamentní vyšetřovací komise složené z neposlanců (zástupců protikorupčních iniciativ, zástupců akademické obce, duchovních, bývalých politických vězňů a dalších důvěryhodných osobností), kteří by se po absolvování prověrky Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mohli seznámit s tajnými dokumenty BIS týkajícími se aktivit lobbistů, kmotrů a mafiánů a jejich napojení na politiky a další veřejné činitele.
Iniciativa následně hodlá zajistit vyvození odpovědnosti - včetně té trestní - vůči všem aktérům. A konečně navrhuje prosadit návrhy zákonů, které zabrání opětovnému vzniku mocenského monopolu. Sociolog Ivan Gabal na tiskové konferenci připustil, že inspiraci v tomto kroku našli v USA, kdy podobným způsobem byla vytvořena komise pro vyšetření aféry Watergate.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera