"Po třiadvaceti letech se znovu hlásíme k revolučnímu roku 1989 a k české sametové revoluci. Hlásíme se též k českému disentu a k Chartě 77, jejíž mnohé požadavky dodnes nejsou v celosvětovém, evropském ani českém prostoru naplněny," stojí v prohlášení. Současná společnost podle signatářů prohlášení upadla do stavu "nového absolutismu, plutokratismu, u nás obzvlášť bezuzdného".
Bez konkrétní kritiky
"Je nutná nová revoluce, neboť všemocní tohoto světa se své moci a svých výsad nevzdají dobrovolně. Je bohudík možno využít toho, že jsme civilizovaní lidé a že naše revoluce může být úspěšná i bez násilí, že může být opět sametová," stojí dále v prohlášení. Na rozdíl od Charty 77, která upozorňovala na konkrétní formy porušování lidských práv v tehdejším komunistickém Československu, ale dokument žádnou konkrétní kritiku ani požadavky neobsahuje.
Impulzem pro vznik Charty 77 se před 35 lety stalo zveřejnění helsinských dohod o občanských právech. Ty v roce 1975 přijal i československý komunistický režim, ve skutečnosti se jimi ale neřídil. Vznik disidentské iniciativy s názvem Charta 77 byl významným milníkem odporu proti komunistické totalitě. Navzdory věznění a perzekuci svých signatářů vydala Charta 77 více než 500 dokumentů k různým politickým a společenským jevům a zastřešovala snahy o obnovu demokratických poměrů v Československu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh