Kuberův plán na Romy: Vojáci a soudci do ulic. A trestat

16.09.2011 5:32 | Zprávy

Čeští politici stále více volají po radikálním, silovém řešení dlouhodobě neúnosné a stále gradující situace severních Čechách. Kromě zoufalých starostů obcí ve Šluknovském výběžku a prezidenta Klause se k tématu policejních manévrů a nasazení Vojenské policie (VP) na výpomoc Policii České republiky (PČR), o kterém ParlamentníListy.cz informovaly jako první, vyjádřil i senátor ODS Jaroslav Kubera. Ten- narozdíl od levice- s nasazením VP souhlasí. A přináší i další doporučení pro represivní složky.

Kuberův plán na Romy: Vojáci a soudci do ulic. A trestat

„Nevidím v tom nic špatného. Je to možné a správné. Civilní policii může klidně dobře vypomoci," řekl Parlamentním listům Kubera. Podle něj nasazení vojenské policie po boku PČR je technicky zcela v pořádku.

„Jedná se o speciální složku armády s policejními úkoly, určením i výcvikem," zdůraznil Kubera. Problémy v severních Čechách mohou podle něj nastat ale z hlediska politického, protože se jedná o dlouhodobou krizi a to nasazení policistů nebo armády zcela vyřešit nemůže. „Pochopitelně počítám s tím, že vojenská policie by operovala jen pod vedením složek ministerstva vnitra, tedy civilní policie, ve společných hlídkách, jako tomu bylo například při střežení zatopených oblastí republiky před rabováním v době povodní. Nejsme v Brazílii, kde vojenská policie tvrdě operuje sama proti narkomafii ve slumech," dodal Kubera.

Napsali jsme k tématu Romové

Italský a britský příklad

Ten také prosazuje jako další krok k uklidnění situace po vzoru italské policie a karabiniérů (mimochodem, také součástí armády- pozn. red.) v Římě, kdy stát do problémových čtvrtí nasadil kromě posil pořádkových jednotek těžkooděnců také mobilní týmy policistů s mobilními buňkami jako jejich služebnami přímo do kritických míst. Ruku v ruce s těmito opatřeními šli tehdy vstříc zlodějům a lupičům, vesměs z řad přistěhovalců z Afriky, také složky soudní moci. Okamžitě po zadržení tedy následovalo i odsouzení, což mělo podle Kubery nepřehlédnutelný positivní a morální vliv na zločinecké struktury i na uklidnění situace.

Je zajímavé, že podobný způsob rychlého průchodu spravedlnosti používají např. i Britové v boji proti fotbalovým chuligánům. I v Británii totiž soudci soudí zadržené rowdies sice improvizovaně, ale za to o to účinněji ihned přímo v prostorách stadionů. Stejný systém byl použitý i při nedávných krvavých střetech v Londýně a řadě dalších měst na ostrovech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 13


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jihomoravští celníci zabránili vysokému daňovému úniku

7:33 Celní správa: Jihomoravští celníci zabránili vysokému daňovému úniku

Téměř tři čtvrtě milionu korun by činil únik na spotřební dani ze zboží, které objevili jihomoravští…