Česko má právo veta. Nečas ho nevyužil
„Vážený pane předsedo vlády, od guvernéra České národní banky jsem dostal stanovisko ČNB k materiálu ´Východiska k připravovanému trvalému mechanismu krizového řízení pomoci pro eurozónu´, který má být projednán na vládě České republiky. Názor ČNB se mi zdá velmi rozumný a myšlenka podmínit souhlas České republiky s připravovanou změnou Lisabonské smlouvy a s ustavením permanentního krizového mechanismu požadavkem, aby byl České republice poskytnut opt out na zavedení eura, je vysoce potřebná. Velmi se za ni přimlouvám. O těchto věcech bychom měli hovořit velmi seriozně," napsal v krátkém dopise prezident. ČNB rovněž podpořila požadavek na výjimku z eura.
Čtěte více: Nejen Klaus, ale i ČNB: Euro nechceme
Premiér Nečas pak na požadavky prezidenta, aniž by byl zveřejněn Klausův dopis, reagoval na konci listopadu pro iDnes.cz tak, že by takový požadavek byl jen těžko prosaditelný a vyjednatelný. Přitom v této otázce ještě platí právo veta a kdyby Česká republika odmítla změnu Lisabonské smlouvy, mohla celý proces zablokovat do doby, než by EU a její státy přistoupily na českou výjimku. Prezidentova snaha o výjimku eura vyvolala i pozitivní reakci v ODS.
Více: ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí
Druhé upozornění na rizika
Další dopis odeslal prezident Klaus 27. ledna 2011, kde znovu vyslovil svůj požadavek a varuje před možnými riziky pro Českou republiku.
„Přestože Česká republika dosud nepřijala euro a zmíněný mechanismus má platit pouze pro členské země eurozóny, otevírají se přijetím navrženého postupu do budoucnosti značná rizika ohledně dalšího směřování EU v hospodářské oblasti a schopnosti České republiky je ovlivnit a prosazovat své zájmy. Na tato rizika jsem Vás upozornil již ve svém dopise ze dne 18. listopadu 2010 a doporučil v souvislosti s připravovanou změnou Lisabonské smlouvy a ustavením permanentního krizového mechanismu nastolit požadavek na poskytnutí opt outu pro Českou republiku na zavedení eura, který by možná rizika pro nás omezil," píše v dopise prezident.
K tématu:
- Klaus: Já to říkal, euro je iracionální projekt
- Exministr Dlouhý o euru: Hrozí katastrofa
- Zahradil (ODS): Boj o euro "za každou cenu" ničí eurozónu
- Fajmon (ODS): EMS a Pakt pro euro jsou souborem zbožných přání
Nečas odkýval požadavky států eurozóny
Premiér si ani druhý dopis nevzal příliš k srdci a změnu Lisabonské smlouvy na Evropské radě podpořil bez požadavku české výjimky z eura. Vláda pak předložila prostřednictvím ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Senátu ke schválení Rozhodnutí Evropské Rady z 25. března 2011, kterým se mění Smlouva o fungování EU (článek 136), která je součástí Lisabonské smlouvy.
Podrobně zde: Česku hrozí ztráta 250 miliard. Senátoři chtějí zablokovat Lisabon
Řada senátorů se obává, že jelikož na základě přístupové smlouvy ČR a na základě procedury Lisabonské smlouvě je vstup ČR do eurozóny povinný a jelikož dle Závěrů Evropské rady se státy eurozóny automaticky stanou členy evropského záchranného mechanismu ESM, zaváže se tím ČR v okamžiku vstupu do eurozóny garantovat tomuto mechanismus 10 miliard euro, zhruba 250 miliard korun z rozpočtu České republiky.
Více: Spláchne Nečas 250 miliard do Bruselu? Tihle senátoři jsou pro
Jak to ve čtvrtek dopadne?
Změna Lisabonské smlouvy má státům eurozóny umožnit zřízení mechanismu pro dotování a úvěrování států eurozóny neschopných hradit své závazky (takzvaný ESM, Evropský mechanismus stability).
O novele Lisabonské smlouvy se původně mělo rozhodnout tento čtvrtek v Senátu. Bod byl nakonec přesunut na zářijovou schůzi Senátu. Senátorský klub ODS přijal usnesení, že navrhne odročení projednávání novely Lisabonské smlouvy do 30. června 2012 do vyjasnění situace v eurozóně. Nebude-li tento návrh přijat, senátní klub ODS ratifikací nepodpoří.
Více: Svobodní protestovali proti záchrannému plánu eurozóny
Bude záležet, jestli se ČSSD podaří sehnat dostatek hlasů pro schválení smlouvy. Pro přijetí návrhu je nutná třípětinová většina přítomných senátorů. V případě, že se zúčastní všichni senátoři, tak by to bylo 49 senátorů.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík