Podle jeho slov jsou navíc oba místopředsedové klubu, a tak mají i zkušenosti s vedením poslanců. Peake pak pro televizi možnost kandidatury nevyloučila.
Kristýna Kočí už není předsedkyní poslaneckého klubu Věcí veřejných od čtvrtečního večera. Byla vyloučená i ze strany. Na společném jednání o tom rozhodla Rada strany a poslanecký klub. Nikdo z 19 přítomných poslanců nebyl podle předsedy strany Radka Johna proti. O členství v klubu přišel i nestraník Stanislav Huml, už dříve jím přestal být Jaroslav Škárka, který dění kolem údajné vnitrostranické korupce odstartoval.
Více:
- Nečas si pozval Kristýnu Kočí. Ptá se, kolik véčkařů jde proti Bártovi
- Tluchoř: Zatím chceme koalici udržet. Véčkům ultimáta dávat nebudem
- Kalousek dal VV čas na vysvětlení kauzy do pátku
- Válka ve Věcech veřejných. John: Kočí se pokouší o puč
Všichni tři vyhození poslanci v čele s Kočí vyzvali kvůli údajné vnitrostranické korupci ministra dopravy Víta Bártu k odstoupení a očištění strany od pochybných praktik. Rada strany a poslanecký klub ale zbavila funkcí je.
Mezitím Mladá Fronta Dnes (MFD) přišla se zjištěním, že Bárta šel do politiky kvůli ekonomickým zájmům. Investigativní reportér Jaroslav Kmenta z MfD prý dokonce disponuje dokumenty, které potvrzují Bártovy plány. Strana Věci veřejné podle nich byla vlastně jen politickou divizí bezpečnostní agentury.
Novotný: Nedělejme z toho obžalobu Bárty
Vít Bárta podle MfD také chtěl, aby jeho bezpečnostní agentura ABL co nejvíce vydělávala. Během školení proto učil klíčové manažery správnému jednání s klienty. Zvolil i drsnější metody - na klienta například zcela běžně nasadil detektiva anebo vsadil na přítomnost půvabných žen. Podle Bártových slov z roku 2008, která pronesl na školení pro své zaměstnance, musí ABL potenciální zákazníky špehovat a sbírat na ně kompromitující materiály.
„V tom, že takový interní dokument existuje, jen dokresloval situaci na trhu o veřejné zakázky. ABL tehdy zřejmě stála před rozhodnutím, zda se ucházet o státní zakázky. Nedělejme z toho, že je to obžaloba Víta Bárty jím podepsaná," zmínil k tomu pro Českou televizi Novotný.
„Bártu suďme podle konkrétních kroků, co udělal v budoucnu," dodal Novotný.
Kubík: Ty dokumenty byly dosud utajovány
"Ty informace jsou velice závažné. Jsou to dokumenty, které byly dosud utajovány a jako důvěrné už byly sepsány," uvedl ale pro ČT24 zástupce šéfredaktora MfD Jiří Kubík. Bárta si podle něj v říjnu roku 2008, tedy v době, kdy v krajských volbách totálně pohořela ODS, svolal své blízké spolupracovníky z ABL na tajné jednání do hotelu Chateau Mcely. Předložil jim strategii, podle které se měli řídit až do roku 2014. Také prý řekl, že ABL musí směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci.
Kubík ale upozornil, že Bártovi se tato strategie z roku 2008 do velké míry podařila naplnit.
ČTETE TAKÉ:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb