Obvinění politici: Julínek se třese, po něm dostanou strach další

03.05.2013 4:40 | Zprávy

Za politické rozhodnutí, že letecká záchranná služba bude přesunuta z Policie a Armády České republiky na soukromého přepravce, je stíhán bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Policisté tvrdí, že by bylo pro stát výhodnější, kdyby záchranné vrtulníky provozovala policie a armáda, protože soukromé firmy jsou mnohem dražší a došlo tedy k poškození státu.

Obvinění politici: Julínek se třese, po něm dostanou strach další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Julínek, bývalý ministr zdravotnictví

Viděno touto optikou by brzy mohla být stíhána většina polistopadových politiků včetně současného prezidenta (pokud by byl trestně odpovědný), protože prodal, dokonce zahraničním investorům – české banky. Třeba by policie dokázala, že by pro stát bylo výhodnější, kdyby miliardy korun zisku z předražených poplatků šly českému státu a nebyly převáděny do mateřských bank.

Ani za špatné politické rozhodnutí není možné stíhání

Ale podle právníků by to nemělo být tak jednoduché. Právník Kolja Kubíček třeba upozorňuje, že pokud policie neprokáže exministru Julínkovi, že o letecké záchranné službě rozhodl proto, aby získal nějakou výhodu on nebo jiná blízká osoba, nebo že nerespektoval nějaké odborné stanovisko nebo nepřípustně ovlivnil veřejné řízení, nejde o trestný čin, ale o politické rozhodnutí, které politik může udělat „Jde buď o dobré nebo špatné politické rozhodnutí, ale to nemůže být předmětem trestního stíhání,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz advokát.

Policie obvinila exministra ze zneužívání pravomocí veřejného činitele

Exministr zdravotnictví byl obviněn protikorupční policií ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Protiprávního jednání se měl dopustit tím, že údajně v rozporu se svými povinnostmi převedl činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstev obrany a vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čím mělo dojít podle policie ke škodě velkého rozsahu – téměř osmi set milionů korun. Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2008. Zvítězily v něm soukromé společnosti Alfa Helicopter a DSA, které se do výběrového řízení přihlásily společně.

Armáda není schopna vyčíslit náklady na letovou hodinu

Kritici rozhodnutí tvrdí, že letecká záchranná služba provozovaná soukromými společnosti je příliš drahá a stát by ji dokázal zajišťovat levněji. Ale firmy namítají, že do nákladů státních provozovatelů letecké služby nejsou zahrnuty náklady potřebné na nákup strojů, jejich servis či výcvik posádky. Jedna z nich – DSA - dokonce zvažuje kvůli pomluvě trestní oznámení. Výhrady soukromých provozovatelů záchranných vrtulníků potvrdila i armáda. „Není v tom amortizace vrtulníku, není v tom nákup náhradních dílů, nejsou v tom platy posádky," uvedl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. A současně připustil, že kompletní náklady na jednu letovou hodinu armádního vrtulníku neumí přesně vyčíslit. Policie ovšem tvrdí, že jedna letová hodina stojí u soukromých společností 135 tisíc korun, zatímco u policie jen 35 tisíc korun a u armády 50 tisíc korun.

Politiku začínají nastolovat policisté

Politický analytik a komentátor Bohumil Pečinka proto varuje, že volání veřejnosti po trestních stíháních „těch nahoře“ se začíná jako u každé kampaňovité akce totálně vymykat z rukou. Politiku státu podle něj postupně začínají nastolovat policisté. „Exministr zdravotnictví rozhodl podle platných pravidel a zákonů o tom, že letecká záchranná služba bude přesunuta z Policie a Armády České republiky na soukromého přepravce. Podobný krok by byl trestný ve dvou případech. Kdyby policisté doložili, že Julínek byl podplacený, nebo zmanipuloval veřejné řízení. Ani jedno se však podle policie nestalo,“ konstatuje Pečinka v časopisu Reflex. Přesto je bývalý politik stíhán.

Politická otázka patří do voleb, nikoli do soudní síně

Komentátor připomíná, že obě složky tuto funkci dlouhodobě dělat nechtěly a že pro stát by to v konečném součtu nebylo levnější. Jako podstatné však vidí, že Julínek rozhodl v souladu s koncepcí, kterou obhájil ve volbách a která ho dovedla do ministerského křesla. „Základem bylo, že soukromý sektor by se měl víc pustit do zdravotnictví, protože dokáže rychleji a bez zbytečných ztrát zvednout standardy poskytované zdravotní péče. Policisté však vychází z představy, že stát dokáže většinu věcí udělat levněji, což je typická politická otázka, jež patří do voleb a ne do soudní síně. Takže socialismus nakonec nemusí nastolit nějaká radikálně levicová vláda, ale policejní vyšetřovatelé,“ uzavírá svou úvahu v Reflexu Pečinka.

Existuje i český důvod pro prodej státního majetku

Advokát Kolja Kubíček vysvětluje, že stát prodává majetek z několika důvodů: „Například z ekonomických důvodů, když nemá peníze na provoz, třeba nákladného letiště, nebo když prostě nechce finanční prostředky vynakládat. Nebo z principu, protože vláda, která je u moci, se domnívá, že v privátních rukách je všechno lepší než v rukách státu.“ A dodává, že u nás je ještě jeden důvod, proč se zbavit státního majetku nebo činnosti provozované státem na soukromé subjekty. „Další důvod je český. Když se nějaký státní majetek, který bude slušně vynášet, prodá, mohou z toho být peníze do kapsy politiků nebo jejich kamarádů. Tím se poškodí stát i jeho občané, jako se to stalo při prodeji vodovodů a kanalizací,“ uvádí jako příklad praxi, když v 90. letech města a obce prodávaly vodovody a kanalizace soukromým, většinou zahraničním firmám.

Prodej vodovodní a kanalizační sítě byl úmysl

„V Rakousku se teď v referendu rozhodovalo, jestli vodárny a vodovodní sítě převést z měst na soukromou firmu. Všichni to zamítli. Není divu, protože stát by přišel o zisky a soukromé firmy si mohou diktovat ceny,“ poukázal na chyby, jejichž důsledky teď nesou na svých bedrech obyvatelé mnoha českých měst a obcí. Advokát je přesvědčen, že v případě vodovodů jsou důvody pro stíhání lidí, kteří převedli vodovodní sítě na soukromé firmy, mnohem větší než důvody stíhání exministra Julínka. Je přesvědčen, že z prodeje vodovodních sítí mnozí radní či zastupitelé profitovali podobně jako bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, který dostal nepodmíněný trest čtyři roky za úplatek přes čtyřicet milionů korun, který vzal právě v souvislosti s prodejem městských akcií rozvodných společností v době, kdy byl starostou Chomutova. „Prodej vodovodů nebyla hloupost, to byl jasný úmysl,“ je přesvědčen Kubíček. V případě exministra zdravotnictví a letecké záchranné služby to podle něj není zdaleka tak zřejmé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

47. týden na Energetické burze ČMKB

9:57 47. týden na Energetické burze ČMKB

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) byly ve 47. týdnu uzavřeny kontrakty na dodávku 33 ti…