Podle agentury STEM souvisí vzestup důvěry v odbory s růstem jejich významu v souvislosti s protesty proti vládním škrtům. „V této souvislosti je ovšem zajímavé, že důvěra odborům není diferencována hodnocením ekonomické politiky vlády, obavami z ekonomického vývoje ani finanční a materiální situací respondenta. Vliv nemá ani to, zda dotázaný pracuje ve státním či soukromém sektoru," uvádí tisková zpráva STEMu. Jedním z hlavních faktorů, které růst sympatií odborářů zvýšil, jsou prý politicko-názorová hlediska.
STEM: Záleží na politické orientaci
Rozdíly v důvěře odborům jsou prý dány politickou orientací. Až dvě třetiny levicových voličů důvěru v průzkumu projevily. Mezi pravicově orientovanými voliči se podle průzkumu najde až 46 procent těch, kteří odborářům věří.
Mezi ty, kteří odborům nedůvěřují, patří nejčastěji příznivci vládní koalice a premiéra Petra Nečase a s výsledkem posledních parlamentních voleb jsou spokojeni. Agentura STEM uvádí nejčastěji voliče ODS. Důvěru naopak vnímají voliči ČSSD a KSČM.
Nejčastěji věří odborům stoupenci ČSSD
Analogicky vypadá i důvěra v odbory podle stranických preferencí. Nejčastěji ji deklarují příznivci ČSSD a KSČM (69 % resp. 65 %), méně často stoupenci TOP 09 (54 %) a Věcí veřejných (48 %) a nejméně často příznivci ODS (41 %).
Polovina občanů důvěřovala odborům i v letech 2008 a 2009, bylo to ale méně než v současnosti. V dlouhodobém průměru se důvěra obyvatel v odbory pohybuje okolo 45 procent.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kls