Pokud v sobotu nebude Janko ze strany vyloučen, jak se předpokládá, zřejmě Paroubek založí vlastní stranu. To v podstatě on sám potvrdil na pondělním křtu své knihy Plnou parou v politice, když řekl, že se rozhodne během čtyř příštích dnů.
Vzhledem k tomu, že o odchodu Paroubka z ČSSD už nikdo nepochybuje, vyskytují se i nejrůznější informace. „Praha je plná spekulací, že novou stranu Jiřího Paroubka finančně podpoří pražští kmotři ODS, aby tak poškodili ČSSD. Myslím, že nejjednoduší bude, když to Jiří Paroubek jednoznačně vyloučí a doloží zdroje financování svého nového politického subjektu," řekl Michal Hašek ParlamentnímListům.cz.
- SLEDUJEME téma: Paroubkova nová strana
Financuje mě Al-Kaída
Paroubek není příliš překvapen, na útoky na svou osobu je prý zvyklý. „Jo a taky mě financuje Al-Kaída. To jsou úplné nesmysly, neměli by se snižovat k těmto pomluvám, ani pokusům ovlivnit situaci v ČSNS, jako Houska s Fišerou. To jsou jen důkazy toho, jak se toho projektu národních socialistů obávají. Pomluvy a podrazy, je mi jich líto," uvedl pro ParlamentníListy.cz Paroubek.
Nediví se ani útokům Janka. Paroubek tvrdí, že předseda národních socialistů si zažil svých deset minut slávy. „Už se ke mně dostala i zpráva, že Janko volal novináři z telefonu Romana Housky. Moc mě to nepřekvapuje, protože Janko nemá ani na telefon, tak mu Houska půjčil. To spojení je celkem logické. Houska jako věrný muž Jany Vaňhové má panickou hrůzu z projektu ČSNS se mnou a z toho, že bych se stal ústeckým hejtmanem. Tím by skončily jejich černé kšefty. Rád bych viděl účty, kolik Jankovi dali," dodal expremiér.
Čtěte také: Paroubek plánuje. Uspět ve volbách a získat post hejtmana
Od Janka se předsednictvo distancuje
Možnost, že v rámci partaje nenalezne dostatečnou podporu, naznačil ve čtvrtek v ČT už sám Janko. Tvrdí, že vstup Paroubka do jejich strany podporuje především ostatních pět členů předsednictva, kterým Paroubek slíbil vstup do sněmovny a oni jeho slibům věří. Bylo by prý lepší, kdyby si založil vlastní stranu a tam si kraloval. „Plevel ve straně nepotřebujeme," uzavřel svou řeč předseda ČSNS 2005.
Paroubek přitom ukončení jednání s Jankem avizoval již minulý týden s tím, že Janko proti němu stojí osamocen. Pokud by část členů ČSNS 2005 odešla a s Paroubkem založila vlastní stranu, jednalo by se již o třetí politický subjekt odkazující na prvorepublikové národní socialisty. Za Paroubka se však téměř okamžitě postavilo předsednictvo ČSNS a vydalo prohlášení, kde se od slov dosavadního předsedy distancuje. Je tedy značně pravděpodobné, že Janko bude v sobotu na stranické konferenci vyloučen.
Související:
Ústecký kraj je zkorumpovaný
„Ústecký kraj je taková podivná lokalita. ODS, ČSSD a Severočeši jsou tam obrovsky provázaní a zkorumpovaní. O mně se dá říct ledacos, ale ne to, že bych byl zkorumpovaný. A bojí se, že se tam stanu hejtmanem za ČSNS 2005 a korupci vymýtím," prohlásil pro ParlamentníListy.cz Paroubek. Sice se zatím zdráhá přímo odpovědět na otázku, zda opravdu do mimoparlamentní strany zamíří, ale z jeho slov je to zřejmé. Zvlášť poté, když Paroubek dodává, že by chtěl z ČSNS 2005 vybudovat moderní levicovou stranu.
Ústecko podle Paroubka ovládá mafie v čele s Romanem Houskou, Jaroslavem Foldynou a hejtmankou Janou Vaňhovou. Nedávno na zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje, na kterém radní Petr Benda nebyl, protože jel s Paroubkem do Šluknovského výběžku, Bendu odvolali. „To odvolání bylo naprosto bezdůvodné, udělali to jedině pro Bendův přátelský vztah se mnou. Je to stejné jako s místem šéfa představenstva Krajské zdravotní. Tu dostal z velkých dluhů a jsem moc zvědavý, jak si bude stát na konci roku," vysvětluje severočeský poslanec.
Kdo kromě Šlégra
Na křtu své knihy „Plnou parou v politice" v pondělí Paroubek uvedl, že jeho odchod z ČSSD je otázkou nejbližších dní. Zcela jistě s ním odejde další poslanec ze severu Jiří Šlégr. Ten se však tématu nechtěl vyjadřovat. Potvrdil jenom, že půjde za svým politickým učitelem. Na křest přišel i senátor ČSSD Dryml, který patří ke kritikům poměrů v ČSSD. „Nebylo by špatné, kdybychom měli i jednoho senátora," uvedl jeden z blízkých spolupracovníků Jiřího Paroubka.
Související: Paroubek se loučil se spolupracovníky. Propisky prý nekrade
Důvodem Paroubkova odchodu z ČSSD je nespokojenost se situací ve straně. Paroubkovi se nelíbí, jakým směrem se ČSSD v poslední době vydala, prý sešla z původní cesty. „Vedení by mělo zaručit pokračování praxe presumpce viny dle stanov ČSSD a zajistit nesmlouvavý přístup ke korupčníkům a nevysvětlitelně nabytým majetkům, příkladem je třeba moravskoslezský hejtman Palas. Musí se postavit otevřeně a tvrdě proti výrokům velebícím hromadné vrahy, tady mám na mysli Foldynu v případě Mladiče a také proti všem dožadujícím se omluvy sudetským Němcům. Také by muselo dojít k přeregistraci členů v Ústeckém kraji, kde je 300 až 400 černých duší, možná i více. Bez nich by ztratili svou politickou pozici Houska a Fišera a těžko by se s tím smiřoval na ně navázaný Hašek," řekl Paroubek nedávno pro ParlamentníListy.cz.
Paroubkovi se navíc nelíbí současné vedení ČSSD. „Ti dva, co vedou sociální demokracii (Sobotka a Hašek) jsou k vládnutí připraveni asi tak jako pan Nečas.
Čtěte také:
-
Jandák: Příští volby už budou lidé rýt držkami v zemi a začnou číst programy
-
Paroubek své ČSSD: Chlapci, tyhle podmínky splňte. Jinak nazdar
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban