"Přes všechny peripetie, které tvorbu zákona provázely, je třeba současnou podobu návrhu ocenit. Práce Platformy pro zákon o úřednících, kterou jsem před rokem založila ze zástupců nevládních organizací, úředníků a politiků, přinesla své výsledky. V prosazení mých zásadních připomínek mi pomohla i Evropská komise, která, stejně jako já v mezirezortu, požadovala větší odpolitizování ministerstev. K významným změnám patří zřízení pozice státního tajemníka, na něhož mají přejít personální pravomoci na úřadech," uvedla Peake.
Konečně podle ní došlo k vypořádání mé zásadní připomínky, tedy že o personálních změnách na úřednických místech nemají rozhodovat neustále se měnící ministři. „Jsem také ráda, že se mi do současného návrhu zákona podařilo zakomponovat ochranu oznamovatelů korupce," dodala Peake.
"Kritiku opozice považuji za nehorázné divadlo. Sociální demokraté za svých vlád také odkládali účinnost služebního zákona a teď nám říkají, že jiný zákon než ten služební nechtějí? Tomu snad nikdo nevěří. V poslanecké sněmovně nás samozřejmě čeká ještě letní odborná i politická diskuse. Ale doufám, že bude konstruktivní, nikoli předvolebně iracionální. Přála bych si, aby se zákonem v zásadě souhlasila i opozice. Jen tak přinese skutečně dlouhodobou stabilitu," doplnila Peake.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh