Pete Hegseth se nezúčastní setkání padesáti zemí, které má koordinovat vojenskou podporu Ukrajině, uvedlo několik evropských představitelů a jeden americký úředník, což je poprvé, kdy se koalice sejde bez účasti amerického ministra obrany.
Skupina se sejde 11. dubna v Bruselu a předsedat jí budou Německo a Velká Británie. Hegseth se posledního setkání zúčastnil v únoru, ačkoli se stal prvním americkým ministrem obrany za 26 setkání koalice, který ji nevedl, uvedl server Defensenews.
Hegseth se osobně nezúčastní a podle jednoho z amerických představitelů se ani neočekává, že by se připojil ani virtuálně. Tento představitel stejně jako ostatní hovořil pod podmínkou anonymity kvůli citlivosti plánování. Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by Pentagon vyslal na cestu jakéhokoli vysokého zástupce, kteří obvykle doprovázejí ministra.
Spojené státy stále zvažují, jakým způsobem se jejich představitelé zapojí do různých fór, která podporují Ukrajinu – včetně těch, která pomáhají řídit bezpečnostní pomoc a výcvik, uvedl americký představitel.
Situaci komentoval i Vojtěch Gibiš ze zahraniční redakce ČT, podle něhož je to „další známka amerického couvání z vojenské podpory Ukrajiny“.
„Další známka amerického couvání z vojenské podpory Ukrajiny. Dalšího ‚Ramsteinu‘ se poprvé nezúčastní ministr obrany USA. Pravděpodobně tam nebude žádný vysoký představitel Pentagonu. Předsedat bude Británie a Německo. Ramsteinská setkání jsou klíčová pro koordinaci podpory Ukrajiny,“ napsal novinář Gibiš na platformě X.
Další známka amerického couvání z vojenské podpory Ukrajiny. Dalšího "Ramsteinu" se poprvé nezúčastní ministr obrany USA. Pravděpodobně tam nebude žádný vysoký představitel Pentagonu. Předsedat bude Británie a Německo.
— Vojtěch Gibiš (@GibisVB) April 2, 2025
Ramsteinská setkání jsou klíčová pro koordinaci podpory… https://t.co/ben6vDkldy
Trumpova administrativa nepřikládá vyzbrojování Ukrajiny takovou prioritu, jakou Hegseth jasně vyjádřil na posledním setkání v únoru. Ve svém projevu z Bruselu ministr Hegseth pokáral evropské představitele a vyzval je, aby převzali větší kontrolu nad vlastní obranou a nespoléhali se na 75 let trvající roli Ameriky při obraně kontinentu. Vyloučil také možnost členství Ukrajiny v NATO ještě předtím, než o tomto tématu rozhodla sama administrativa.
Bývalá náměstkyně amerického ministra obrany Celeste Wallanderová uvedla, že evropští představitelé tušili, že USA mohou ustoupit ze své role, a proto již plánovali alternativní formáty, když se skupina naposledy sešla za Bidenovy vlády. Jedním z projednávaných opatření bylo, aby se vedení ujaly Německo a Velká Británie, které představují evropskou ekonomickou velmoc a jednu z nejschopnějších armád.
Skupina pro Ukrajinu by se podle ní mohla nadále scházet bez amerického vedení, ale to by s sebou neslo skutečné náklady. Američtí představitelé obrany spolu s vojenskými protějšky z evropského velení USA obvykle vedli brífinky o stavu války a o tom, jak souvisí s potřebami Ukrajiny na bojišti.
Bez nich by skupina postrádala klíčové americké zpravodajské informace, na což se evropští představitelé již připravují. Koncem února, po katastrofální návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Oválné pracovně, USA přestaly s Ukrajinou sdílet zpravodajské informace a na týden pozastavily dodávky zbraní.
Hegsethův předchůdce Lloyd Austin založil Skupinu pro koordinaci obranné pomoci Ukrajině (Ukraine Defense Contact Group) krátce po ruské plnohodnotné invazi v roce 2022. Od té doby skupina pomohla shromáždit a koordinovat více než 126 miliard dolarů v oblasti bezpečnostní pomoci Ukrajině – přičemž přibližně polovina této částky pocházela z USA.
Během tří let své existence se skupina stala synonymem amerického vedení a základním formátem spolupráce, přičemž její domovskou základnou byla letecká základna Ramstein, kde vznikla. Jediný případ, kdy se Lloyd Austin osobně nezúčastnil jednání skupiny, byl počátkem roku 2024, kdy se zotavoval z komplikací po léčbě rakoviny. Namísto osobní účasti se do summitu připojil na dálku a vedením skupiny tehdy pověřil Celeste Wallanderovou.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská