"Evropa by se chtěla co nejúžeji integrovat, ale zároveň jsou tam praktikovány velice výrazné prvky neoliberální politiky. Například maximální možná deregulace a svoboda v rozhodování – a když to nevyjde, Evropa to zaplatí," popsal Keller současnou Evropskou unii. "Neoliberální Evropa je nesmysl už z definice. Volná konkurence států, když bude, tak jak to pak dopadne? Po každém kole západu Brusel vezme peníze z kapes vítězů a nasype je do kapes těch poražených. To bude pokračovat až do té doby, než budou periferní státy v takovém dluhu, aby si už nemohly dovolit kupovat import těch silných států."
Keller pak heslo "Evropa to zaplatí" uvedl na příkladu, že Řecko je největší evropský importér zbraní. "A teď je otázka, jestli ty banky, které jim na zbraně půjčily víc peněz než na sociální dávky, tak jestli prostě nepočítaly s tím, že jim EU ty peníze nakonec vrátí," podotkl s tím, že to ale nemůže trvat do nekonečna.
Vše je relativní, jen bída je konec
Řeč se stočila také na téma zadlužování státu a chudoby občanů. "Loni kleslo na hranici chudoby jedno celé krajské město, 86 tisíc lidí," uvedl Keller. "A ti, kteří jsou chudí, chudnou ještě rychleji než ty ostatní - musí zaplatit jídlo, léky, nájem, energie – to jsou komodity, jejichž ceny se nejrychleji zvyšují."
Podle Mejstříka se na nejchudší prý myslelo. Například důchodcům stouply příjmy o 2,6 procent. "Takže je všechno relativní," podotkl Mejstřík. "Ano," kontroval Keller. "Jen bída je absolutní."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par