Rubio prohlásil: „Centrum pro globální angažovanost utratilo miliony dolarů, aby aktivně umlčelo a cenzurovalo hlasy Američanů, kterým mělo sloužit. Tento úřad, který stál daňové poplatníky více než 50 milionů dolarů ročně, byl v rozporu právě s těmi zásadami, které bychom měli prosazovat.“
Dělá Donald Trump svou práci dobře?Anketa
Dále to rozvedl v článku pro The Federalist, kde napsal: „Činnost GEC se zvrhla v dezinformační průmysl, který se zaměřoval na americké občany a pod záminkou boje proti zahraniční propagandě podkopával první dodatek naší ústavy.“
GEC bylo založeno v roce 2011 jako Centrum pro strategickou protiteroristickou komunikaci a v roce 2016 bylo přejmenováno na Centrum pro boj proti zahraniční propagandě protivníků, jako jsou Rusko a Čína. S ročním rozpočtem 50 až 61 milionů dolarů financovalo iniciativy zaměřené na boj proti dezinformacím na celém světě, včetně ruských kampaní na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
Republikánští kritici včetně Rubia však GEC obvinili, že překračuje svůj mandát a zaměřuje se na domácí projevy, zejména na konzervativní média.
Financování GEC skončilo v prosinci 2024, což vedlo k jeho reorganizaci do menšího úřadu R/FIMI pod vedením prezidenta Joea Bidena. Rubiovo rozhodnutí o zrušení R/FIMI, které bylo oznámeno na překvapivém zasedání vedeném zastupujícím náměstkem ministra Darrenem Beattiem, ukončuje všechny operace.
Zaměstnanci byli postaveni mimo službu a jejich pracovní místa mají skončit do 30 dnů. Ministerstvo zahraničí rovněž snížilo související financování o 65 milionů dolarů a informovalo o tom Kongres.
Podpora a opozice
Konzervativní zákonodárci a média uzavření GEC přivítali. Bývalý zástupce Dan Bishop to označil za velké vítězství proti administrativnímu státu, zatímco média jako The Daily Wire, která byla dříve terčem útoků skupin financovaných GEC, rozhodnutí oslavovala. Miliardář Elon Musk, hlasitý kritik GEC, pravděpodobně zesílil tlak prostřednictvím své role v Oddělení pro efektivitu státní správy (DOGE).
Kritici však tento krok označili za neuvážený. Senátorka Jeanne Shaheenová varovala, že zrušením GEC se přenechává informační prostor Rusku a Číně, a označila to za jednostranné odzbrojení.
Bývalý šéf GEC James Rubin odmítl Rubiovo tvrzení o cenzuře jako nepodložené a zdůraznil, že úřad se zaměřuje na zahraniční hrozby.
Úředník ministerstva zahraničí, který hovořil anonymně, uvedl, že uzavření vytváří „trhlinu v národní bezpečnosti“. Zrušením GEC zůstávají USA poprvé po osmi letech bez specializovaného úřadu pro boj proti dezinformacím, což vyvolává obavy o bezpečnost voleb a koordinaci spojenců.
Ministr Rubio trvá na tom, že nejlepší obranou proti dezinformacím je svoboda projevu – kritici však tvrdí, že neexistence strategie, která by GEC nahradila, představuje riziko zneužití protivníky.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská