Romský sjezd v Brně: Nikdo z pozvaných ministrů nepřijel. Omluvili se

14.10.2011 16:49 | Zprávy

Jan Čenský jako zkušený konferenciér. Vedle sebe sedící jindy znepřátelení představitelé romských klanů a rodin. Společná řeč a společné cíle. To zjevně charakterizovalo narychlo svolaný romský sjezd v pavilonu Morava na brněnském výstavišti, na němž se zástupci romské menšiny dohodli na sestavení vlastní celostátní organizace.

Romský sjezd v Brně: Nikdo z pozvaných ministrů nepřijel. Omluvili se
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Romský sjezd v Brně

Spěch, který byl zjevně vyvolán mimo jiné i narůstajícími problémy, které už nejsou jen charakteristické pro Šluknovský výběžek, ale i pro další části republiky, měl za následek i absenci všech ministrů a představitelů současné vlády. Omluvili se z různých důvodů všichni včetně premiéra či policejního prezidenta. Na druhou stranu je nutné uvést, že za sebe všichni poslali své podřízené úředníky, kteří přijeli s dobře připravenými projevy. Romský problém je totiž zjevně velmi vážný. O tom hovořil i přítomný představitel Asociace krajů a hejtman Michal Hašek, který byl v Brně hostitelem.


„Je třeba naučit se žít spolu a to jistě bude přinášet dlouhodobé problémy, které je nutné řešit velmi citlivě, avšak podle zákonů České republiky. Žijeme v demokratické zemi a všichni máme stejná práva a povinnosti a musíme ctít zákony této země. Jsem přesvědčen, že dlouhodobé řešení problémů soužití Romů a většinové populace má jedno hlavní řešení - vzdělání a práce se školáky a mladými lidmi," uvedl mimo jiné hejtman Hašek, který rovněž jako předseda Asociace krajů slíbil nově vznikající organizaci podporu a pomoc všech hejtmanů. Ovšem ne všechny profesionální připravenost uspokojila.

Politici mladé Romy odnaučili pracovat, zlobil se romský podnikatel

A tak si asi největší potlesk během projevu v řadě vystupujících na romské konferenci vysloužil romský podnikatel Julius Lévay z Opavy. „Jsou to krásné řeči, co tady slyšíme a je fakt, že jsou i pravdivé. Ovšem není to nic nového, to všechno už jsme mnohokrát slyšeli a nic to neřeší. K čemu se vůbec sešlo toto jednání, které si nadneseně říká sjezd? Jsem podnikatel, stát nezneužívám a vlastě jej potřebuji, jen aby mě ochránil. Ovšem stojí vůbec stát o to, aby tady Romové byli? Osmdesát procent lidí nás tady otevřeně nechce. A bohužel stát se nikdy jasně nevyjádřil ve smyslu, že je rád, že nás tady má, že o nás stojí. Ostatně i nepřítomnost vládních činitelů jasně charakterizuje situaci. Je fakt, že lidé, kteří žijí 20 let na dávkách, jsou pro společnost ztracenou generací. Ti už nikdy nebudou chtít dělat, nejsou na práci zvyklí. Ale i to je z velké části vina politiků, kteří nejprve rozdávali a teď neví, co s tím," uvedl Lévay.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Šimák

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

20:16 BESIP: S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

S teplým počasím se na české silnice každoročně ve zvýšené míře vracejí motorkáři a cyklisté. Tento …