Šéf Senátu napsal předsedkyni sněmovny. Jde o příštího prezidenta

04.10.2011 22:00 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD napsal dopis předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové z ODS, v němž ji žádá, aby se započala konzultativní a pracovní jednání na úrovni vedení obou komor a obou ústavněprávních výborů. Důvodem je projednávání změny ústavy, které má umožnit přímou volbu prezidenta.

Šéf Senátu napsal předsedkyni sněmovny. Jde o příštího prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na tiskové konferenci

„Vážená paní předsedkyně, věřím, že se shodujeme v názoru, že navrhovaná změna Ústavy ČR je jedním z nejzávažnějších zásahů do ústavního pořádku České republiky v jejím novodobé historii. Jsem proto přesvědčen, že jak z tohoto důvodu, tak z důvodů procesních, které vyplývají za faktu, že jde o zákon ústavní, je nutné věnovat této předloze a jejímu projednávání patřičnou pozornost. Proto si dovoluji Vás oslovit se žádostí o zahájení pracovních jednání a konzultací na úrovní vedení Poslanecké sněmovny a Senátu a věcně příslušných výborů Poslanecké sněmovny a Senátu o podobě tohoto ústavního zákona," napsal předseda Štěch v dopise, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Čtěte také: Vláda schválila přímou volbu prezidenta


Štěch se domnívá, že průběžné konzultace mezi oběma komorami umožní efektivní projednání vládní předlohy a na druhé straně zamezí možným nedorozuměním či vzniku patové situace při projednávání v Senátu. V Senátu má totiž většinu ČSSD a bez souhlasu Senátu nemůže být změna ústavy přijata.

Čtěte také: Přímá volba prezidenta může uspět. Pro je i ČSSD


„Na paní předsedkyni Němcovou jsem se dopisem obrátil proto, že Senát dosud nebyl ve věci přímé volby prezidenta osloven ani Poslaneckou sněmovnou ani vládou. Domnívám se přitom, že jedině společné jednání obou parlamentních komor může vést k nalezení shody, která umožní přímou volbu prezidenta zavést," řekl Štěch ParlamentnímListům.cz.

ODS nemá problém

Místopředseda Ústavně-právního výboru Senátu Václav Vlček z ODS míní, že se jedná o dobrý nápad. „Pokud chceme změnu ústavy, musí ji schválit obě komory parlamentu, čili to pokládám za rozumné. Nemám s tím problém," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Vlček.

SLEDUJEME téma Přímá volba prezidenta


Ani místopředseda sněmovního Ústavně-právního výboru Marek Benda z ODS, který výbor nyní de facto řídí, s tím nemá problém. „Pokud vím, tak v komisi zástupci Senátu byli. Jednání se ale nebráním, i když mám pocit, že je to motivováno snahou Senátu přímé volbě prezidenta zamezit," reagoval Benda.

I vicepremiérka chce do Senátu

„Dnes jsem odeslala dopisy na senátní kluby se žádostí o mé přijetí a přijetí místopředsedkyně sněmovny Kateřiny Klasnové za stejným účelem. Takže jsem rozhodně pro brzké jednání se Senátem," řekla redakci vicepremiérka a předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake z VV.

„Jistě to věci neuškodí, ale vhodnější by bylo jednání předsedů stran," míní další z místopředsedů příslušného sněmovního výboru Stanislav Křeček z ČSSD. S nápadem souhlasí i místopředseda Stanislav Grospič z ČSSD. „Případná změna ústavy je věc nesmírně závažná. Konečně dříve bývalo dobrým zvykem, že se scházely pravidelně," vysvětlil poslanec.

Související:


Vláda 29. června předložila sněmovně návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993. Návrh byl poslancům rozeslán jako tisk 414/0 a na 23. schůzi sněmovny prošel 20. září prvním čtením.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Kapela Wsedě pozitivně působí v programu Prevence kriminality

19:28 Vězeňská služba: Kapela Wsedě pozitivně působí v programu Prevence kriminality

V závěru roku 2024 byly realizovány dvě návštěvy programu Prevence kriminality, a to ve školách - Ob…