Hlava padla, chaos trvá
Hlavy sice padaly, tedy spíš hlava, ale občané města spíš očekávali, že odstoupí starosta nebo místostarosta. "Ti jsou odpovědni za chod města a všech jeho společností. Jenže, to by se jim jaksi nechtělo. Je to neuvěřitelný chaos," řekla jedna z obyvatelek seniorského domu.
"Při opravách kotelny Polikliniky Týn nad Vltavou nebyli ohroženi lidé. Zodpovědní pracovníci ale podcenili informování obyvatel. Město proto změní systém komunikace i zadání pro správcovskou firmu a poskytovatele sociálních služeb," uvedl starosta po jednání městské rady začátkem tohoto týdne.
Ten uvedl, že případ zhoršení zdravotního stavu jednoho z obyvatel DSPS nijak nesouvisí s výlukou tepla, jak prý potvrdili ošetřující lékaři. Dotyčnému se zdravotní stav v posledním období velmi zhoršoval a přes opakované pokusy spoluobyvatel i sociálních pracovnic i zaměstnanců Vltavotýnské realitní a.s. odmítal zahájit léčení, naposledy v pátek 7.10.
Více o Jihočeském kraji ZDE
Jenže od pátku 7. 10. do pondělí se mohl stav zhoršit ještě víc právě v souvislosti s chladem, který v bytě měl. A resumé záchranky i lékařů, kteří v nemocnici muže přijímali bylo jasné - silné podchlazení způsobené v chladném prostředí. Mužova teplota byla jen 34 stupňů Celsia. Je to stav, který je život ohrožující. Muž ale přežil, i když se potýká s dalšími zdravotními problémy.
Proto prý městská firma, kterou je Vltavotýnská realitní a.s. jako správce bytových prostor dostane nové zadání, jakým způsobem komunikovat s nájemníky. "S ředitelem společnosti byl ukončen pracovní poměr a do výběrového řízení na nového ředitele se potřeba těchto změn zohlední," podotkl starosta Šnorek.
Město prý ale neodvolalo ředitele, tedy konkrétně ředitelku Vltavotýnské realitní Miroslavu Frýdovou kvůli problémům v DSPS. "Došlo by k tomu stejně, protože tam byly dlouhodobé nedostatky," řekl starosta Týna nad Vltavou. Přitom informace z vnitřku radnice hovoří jasně - byla to poslední kapička v moři zmatku a nepochopitelných kroků, které v posledních měsících dělá radnice i firma vůči seniorům z DPS.
Předejít haváriím
A proč kotelnu muselo město opravovat začátkem topné sezóny? "Důvodem oprav kotelny v říjnu bylo, že město se musí vyhnout haváriím v zimě. Tím i případnému poškození kotelny a zabránění dlouhodobé odstávky tepla," dodal Milan Šnorek.
Proč se ale nejdříve město na akci nepřipravilo, proč nepořídilo přímotopy seniorům, kteří navíc každoročně za teplo doplácí, a když si stěžují, jsou stížnosti zamítnuty, už nevysvětlil.
Nyní však, až když nastal problém, bude radnice řešit havarijní plán pro případ výpadku tepla nejen v tomto DSPS, ale i ve dvou dalších.
Více čtěte:
Laxnost radních. Seniory nechali podchladit na 34 stupňů
Ilustrační foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus