Studenti medicíny podporují lékaře. A učí se jazyky

13.01.2011 17:38 | Zprávy

Čeští a moravští medici plně podporují své budoucí kolegy, zapojené do akce "Děkujeme, odcházíme." Situaci, která vypovídá i o jejich budoucnosti, vnímají poměrně skepticky. Poukazují na to, že studium a následná praxe lékaře sebere uchazeči o tuto profesi většinu jeho času. Talentovaní lidé by to podle nich nemuseli unést a mohli by se zaměřit na podobně prestižní obory, právo či ekonomiku. A lékařské fakulty by pak logicky musely nabírat i méně kvalitní uchazeče o studium.

Studenti medicíny podporují lékaře. A učí se jazyky

S blížícím se datem 1. března se stává možnost nedostatku lékařského personálu v českých nemocnicích stále reálnější. Zatímco hejtmani v krajích jednají o opatřeních na zajištění základní péče, zástupci protestujících očekávají vstřícné kroky ministerstva. Ty ale nepřicházejí. Situace zanechává rozporuplné dojmy i v přednáškových sálech lékařských fakult. ParlamentníListy.cz se vydaly za jejich posluchači, aby zjistily, jak se staví k nátlakové akci kolegů v nemocnicích a jak vidí svou profesní budoucnost.

Už studium je hrozná dřina

Oslovení posluchači upozorňují nejen na obrovskou zodpovědnost a velké pracovní nasazení lékaře v nemocnici, ale především na celkovou náročnost profese. Medicína je mezi vysokoškolskými obory jedním z nejtěžších. "Málokdo si dovede představit, kolik má odpracováno absolvent oboru Všeobecné lékařství. Je to obrovská dřina a odpovědnost už na škole. Představa, že beru stejně jako středoškolák v nějaké technické profesi, a přitom své práci věnuji dvojnásobek jeho času, je pro mě demotivující. Protest lékařů proto naprosto chápu a plně jej podporuji," říká studentka druhého ročníku 1.LF UK v Praze.

To, že má ještě čtyři roky do ukončení školy, považuje za obrovské štěstí. Znepokojuje ji ale skepse studentů 5. a 6. ročníku. "Věnují obrovský čas jazykové přípravě a počítají rovnou s odchodem ven," dodává.

SLEDUJEME téma Exodus lékařů

Podle oslovených brněnských studentů je akce lékařů celkem pochopitelná, ovšem nešťastně načasovaná na dobu, kdy není jak říkají, „ ČR zrovna ejchuchů," „Faktem ale také je, že snahy mohou vyvolávat i řadu negativních reakcí už i na studenty lékařského oboru. Pevně však věřím, že se vody vášní uklidní. Vždyť i doktor potřebuje někdy doktora," zafilosofoval si Josef, posluchač druhého ročníku z Hodonínska, který dokonce věří tomu, že časem bude přibývat lékařů - a to nejen majitelů drahých klinik plastické chirurgie, jak je tomu již dosud, kteří přijedou léčit v budoucnu pacienty na blízkou Moravu z domovského Rakouska.

Přijdou prý méně kvalitní uchazeči

"Chyba se nepřipouští. Když budou mít lékaři nízké platy, budou studenti ze středních škol a gymnázií chodit na atraktivnější obory, jako jsou práva či ekonomika. Lékařské fakulty potom budou brát i méně kvalitní lidi, aby zaplnily počet míst," řekla ParlamentnímListům.cz studentka Ivana z Olomoucké lékařské fakulty. Její kolega Ondřej s postojem lékařů souhlasí také, má však určité drobné výhrady k jednání LOK, který protestující lékaře zastupuje.

„Výzvu lékařů „Děkujeme, odcházíme" samozřejmě se spolužáky na fakultě pečlivě sledujeme a o současné situaci bouřlivě diskutujeme. Část studentů dává za pravdu lékařům, kteří podali výpovědi i za cenu toho, že jejich oddělení budou pracovat v omezeném provozu a některé přestanou fungovat úplně. Vidíme to tak, že naši starší kolegové vedou boj i za nás budoucí lékaře. Cílem není poškozovat pacienty, cílem jsou systémové změny. Nejde jen o úpravu platových tarifů, ale hlavně o úpravu pracovní doby a smysluplné zlepšení postgraduálního vzdělávání lékařů," uvádí medik z Plzně, který se obává toho, že bude mít po nástupu do práce nižší plat, než jeho bývalí spolužáci z gymnázia, kteří šli na jiné vysoké školy.

Raději do banky

Průměrný plat nastupujícího lékaře se v rámci normální pracovní doby, tedy bez přesčasů, pohybuje okolo 15 tisíc korun čistého. Pro srovnání- se stejnou částkou začínal u svého prvního zaměstnavatele autor tohoto článku, který má na rozdíl od absolventa medicíny pouze středoškolské vzdělání. I při započtení platů na špičkových soukromých klinikách či v privátní praxi činí podle serveru Platy.cz průměrná mzda českého lékaře 33 590 Kč hrubého. V profesi finančního poradce, na kterého uchazeči stačí středoškolské vzdělání, činí průměr 26 020 korun. I tato suma ale převyšuje plat nemocničního lékaře před atestací a po šestileté praxi, podle tabulek z roku 2010 dostane 20 990 korun. Po složení atestace se jeho odměna zvýší na 22 770 korun hrubého.

Čtěte také:
Svaz pacientů je na straně lékařů. Sestry jsou přepracované a agresivní
Jakl: Lékařské odbory ohrožují budoucnost samotných lékařů
Engel: Ohrazujeme se proti tvrzení, že jsme agresivní a že vydíráme
Nemocnice se jistí, inzerují a hledají nové lékaře
Heger vzkázal lékařům: Zůstaňte, za rok bude lépe

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: P. Mašek, M. Šimák, F. Omasta, J. Dvořák

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…