Překlenovací úvěry na bydlení, které nabízejí klientům stavební spořitelny, má v Česku přes 430 tisíc lidí. Pokud ale úsporný plán ministra financí Miroslava Kalouska projde, nabídnou stavební spořitelny lidem dvě řešení: buď prodloužení doby splatnosti úvěru, kterým by si zachovali současnou měsíční splátku, nebo její navýšení.
Obojí je však na hraně, neboť lidé si budou muset připlatit desítky tisíc. Překlenovací úvěry, které nabízejí stavební spořitelny, se navíc rázem stanou méně výhodné. „Státní šetření na podpoře stavebního spoření nepřipraví tak Čechy jen o výhodné zhodnocení vkladů," upozorňuje deník v této souvislosti.
Výhodnější pro klienty ale prý bude měsíční splátku zvýšit a neoddálit tak původní termín, kdy se dražší překlenovací úvěr "překlopí" do řádného úvěru. „Největší dopad to bohužel bude mít u nižších úvěrů, které si berou méně majetní lidé a budou si dobu splatnosti prodlužovat," podotkla k tomu mluvčí Modré pyramidy Hanka Vaněčková.
Spořitelny klienty zatím neinfomují
Hospodářské noviny také vypočítaly, jaké by to bylo při konkrétním úvěru. „Například na třistatisícovém úvěru na 15 let se po změně podmínek klientovi zvýší buď měsíční splátka o 35 korun. V tom případě celkem zaplatí proti stávajícím podmínkám navíc 6300 korun. V případě, že si bude chtít současnou výši splátky ponechat, prodlouží se mu doba splácení o čtyři měsíce a zaplatí dokonce 10 380 korun navíc," uvedly HN.
Deník také zjistil, že stavení spořitelny zatím klienty o možných dopadech na jejich úvěry neinformují. Prý se neptají ani sami klienti. Prozatím.
Vláda nedávno s rozpočtem na rok 2011 schválila změny ve stavebním spoření, které počítají jen s padesátiprocentním na státní příspěvek za rok 2010. A to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech daň nahradí snížení státní podpory u všech smluv na dva tisíce korun. O roku 2011 se mají navíc úroky danit 15 procenty.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb