Veverky vzkazují Kalouskovi: Hazard bude mimo daňovou reformu

28.08.2011 5:41 | Zprávy

Věci veřejné se rozhodly, že zdanění hazardu se nebude projednávat ve sněmovně v rámci schválené daňové reformy, ale bude se o něm hlasovat zvlášť.

Veverky vzkazují Kalouskovi: Hazard bude mimo daňovou reformu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta s Karolínou Peake

Poslanci Věcí veřejných (VV) chtějí ve sněmovně projednat zdanění hazardu zvlášť mimo daňovou reformu. V průběhu zasedání poslaneckého klubu VV to řekl poslanec Josef Novotný, který je známým bojovníkem proti hazardu.

V koalici chtějí VV prosadit vyšší zdanění hazardu tak, aby roční výnos pro stát byl nejméně deset miliard korun ročně místo nynějších osmi miliard.

Daňovou reformu ve vládě schválili ministři ODS a VV, za ministry TOP 09, kteří kvůli angažmá Ladislava Bátory na ministerstvu školství nepřišli, tam byli náměstci, ti hlasovat nemohou. Premiér po jednání kabinetu uvedl, že změny v daňové reformě bude možné ve sněmovně dělat jen tehdy, když budou dohodnuté v koalici.

Více k tématu Bátora

Nechceme být nedůvěryhodní

Podle Novotného z koalicí navrhované daňové reformy vyplývá, že zdanění hazardu bude kolem osmi miliard korun, tedy stejně jako dosud. "To není žádný posun a jde jen o udržení současného nepřijatelného a nemravného stavu. Před lidmi budeme nedůvěryhodní," řekl Novotný.

VV požadavkem na výnos z hazardu pro stát ve výši nejméně deseti miliard korun prý dělají kompromis, protože ve svém volebním programu slibovali zařízení výnosu 13 miliard korun. Pokud se zdanění hazardu nebude projednávat zvlášť, Novotný podle svých slov rozpočet při hlasování ve sněmovně nepodpoří.

Poslanci VV se podle Novotného také vyslovili pro zachování zvýhodnění stravenek pro zaměstnance. Daňové zvýhodnění stravenek chce zrušit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle Novotného však poslanecký klub otázku stravenek nepokládá za zásadní problém, na kterém by mohla daňová reforma ztroskotat.

Více k tématu Daňová reforma

Nehlasuje se a ani se nebude vydávat žádné stanovisko

O vydání Víta Bárty sněmovnou k trestnímu stíhání poslanci podle Novotného do sobotních podvečerních hodin nejednali. Bártu chce policie vyšetřovat kvůli podezření z údajného uplácení bývalých stranických kolegů. Sám Bárta chce, aby ho poslanci vydali, aby se mohl očistit.

Jednání poslanců VV v Hradci Králové je veřejnosti a novinářům uzavřené. Podle Novotného na něm asi čtyři poslanci VV nejsou a záležitosti se probírají bez hlasování. Mluvčí VV Jakub Žižka ČTK řekl, že se z jednání nepředpokládá vydání žádného sdělení médiím. Nakonec však VV tiskovou zprávu médií zaslaly.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tisková zpráva VV:

V sobotu proběhlo v Hradci Králové výjezdní zasedání poslaneckého klubu Věcí veřejných. Klub měl na programu projednání reforem, které čekají poslance v příštích dnech ale i na schůzi sněmovny, která začne již následující úterý.

Poslanci Věcí veřejných odpovědní za vyjednávání v oblasti sociální reformy místopředsedkyně strany VV Dagmar Navrátilová a předseda výboru pro sociální politiku Martin Vacek informovali poslanecký klub VV o tom, že čtvrteční jednání sociálního výboru bylo se souhlasem všech politických stran přerušeno. Důvodem bylo předložení řady pozměňovacích návrhů členům výboru ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí až na zasedání.  

„Časový prostor na nastudování těchto materiálů byl výrazně omezený a ani věcný obsah neodpovídal zadání dohodnutému na jednání předsedů koaličních poslaneckých klubů a jednoho odborného garanta za každou oblast, které bylo podmínkou pro schválení uvedených změn," doplnil předseda výboru Martin Vacek.

Zcela zásadními rozpory mezi zástupci výboru a Ministerstvem práce a sociálních věcí se ukázaly např. v oblasti definice kompetencí za jednotné výplatní místo mezi Svazem měst a obcí a Úřadem práce ČR.

Vážné nejasnosti se objevily také u tématu sociální karty, jejího využívání a dobrovolnosti. Problémem se ukázalo i svázání sociálních dávek na přidělení identifikačního označení ZP - ZTP.  „Členům výboru se nelíbí ani věková hranice u seniorů (75let), kterou požaduje MPSV jako nejnižší hranici pro vyplacení doplatku na bydlení. Spor byl veden i kolem délky vyplácení rodičovského příspěvku v rodinách s těžce postiženými dětmi," objasnila místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Ministerstvo vnitra ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

19:28 Ombudsman: Ministerstvo vnitra ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Válka na Ukrajině přiměla řadu tamních občanů požádat o tzv. dočasnou ochranu v Evropské unii. Někte…