Nový koaliční kabinet ve středu zamítl návrh sociálně demokratických poslanců na zrušení zdravotnických poplatků.
Jeho předkladatelé tvrdí, že placení regulačních poplatků je neslučitelné s Listinou základních práv a svobod. Češi podle ní prý mají nárok na bezplatnou zdravotní péči.
ÚS dal vládě za pravdu
Premiér Petr Nečas (ODS) ale na vládě argumentoval tím, že Ústavní soud opakovaně konstatoval, že poplatky v rozporu s ústavou nejsou.
Regulační poplatky ve zdravotnictví zavedla již před více než dvěma lety vláda Mirka Topolánka (ODS). Za návštěvu lékaře od té doby pacient platil 30 korun, na pohotovosti 90 korun, za položku na receptu 30 korun a za pobyt v nemocnici nemocní začali platit 50 korun za den. Zároveň byl pak stanoven limit maximální možné částky zaplacené za poplatky ročně.
Peníze, které pacient vydal nad tuto mez, se mu následně zpětně vrátily. Proti nepopulárním poplatkům ale u veřejnosti zdvihla vlna odporu, která se posléze stala se symbolem politického boje dvou největších stran, ODS a ČSSD.
Levice neuspěla
Právě levice se v minulém volebním období poplatky snažila již několikrát zrušit či výrazně omezit. Protože se jí to nepovedlo, volila jinou cestu - některé kraje například svým občanům poplatky zpětně proplácely.
Nová středopravicová vláda poplatky rušit neplánuje, změní pouze platbu za položky na receptu. Ty nahradí paušální částka 30 korun.
Více čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas