Vládo, já chci spravedlnost. To prý neměl otec zastřeleného Roma říkat

10.01.2012 6:06 | Zprávy

V sobotu proběhl v Tanvaldu poklidný pohřeb zastřeleného Roma. Otec zesnulého Ladislav Tatár však na závěr řekl: „Žádám vládu a prezidenta, ať udělají všechno pro to, aby tu byla spravedlnost… Není normální, aby se tady střílelo na děti,“ vyzval Tatár. Politici si myslí, že podobná prohlášení ničemu nepomohou, spíše naopak. Někteří ho ale omlouvají s ohledem na jeho zármutek.

Vládo, já chci spravedlnost. To prý neměl otec zastřeleného Roma říkat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mladí lidé demonstrující v Praze

„Tam je vidět rasový motiv. Když viděl cigány, tak je hned odstřelil...Až dneska jsem slyšel v televizi, že měl konflikt s Romy. Proto rasový motiv, byla to msta,“ řekl Ladislav Tatár v rozhovoru pro server Romea.cz. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová však později jakýkoli rasový motiv vyloučila.

Tatára kritizuje politolog Jan Bureš. „Myslím, že to jsou velmi nešťastná slova, která v situaci, kdy existuje důvodné podezření, že zastřelený mladík chtěl střelce oloupit, mohou jen celou situaci zhoršit a v očích většinové populace, zejména v tamním regionu, ale i celostátně, zvýšit protiromské nálady,“ upozorňuje politolog.

Nátlak Romů na vyšetřovatele?

„Ač neznám skutečný skutkový stav věci, určitě je nutno zdůraznit, že obdobná prohlášení prohlubují nevraživost mezi Romy a ostatními občany, když nejde o volání po spravedlnosti, ale spíše o výzvu zpochybňující práci orgánů činných v trestním řízení - a vyvolávající nenávist. Vláda nesmí do práce policie státního zastupitelství nijak zasahovat – a prezident republiky může pouze udělit milost útočníkovi. V tuto chvíli je asi stále otázkou, kdo byl útočníkem,“ řekl ParlamentnímListům.cz bývalý státní zástupce a bývalý první náměstek policejního prezidenta a nynější senátor zvolený za ČSSD Miroslav Antl.

„Připadá mi, že rodiče a okolí zastřeleného nepřiměřeně tlačí na průběh dokazování, což je nepřípustné - a může to znamenat snahu ovlivnění dokazování ve prospěch Romů. Sám jsem jako státní zástupce takové nátlaky, a to i ze strany vládních představitelů a svých nadřízených, zažil v několika nejzávažnějších případech, ale tehdy i díky objektivitě médií byla zjištěna pravda a zajištěna spravedlnost. Doufám, že i tentokrát sehrají média úlohu nestranného informátora. Osobně věřím severočeskému státnímu zastupitelství, že případ spravedlivě posoudí,“ dodal Antl.

Anticigánismus, divoký západ a střelba do lidí

Poslanec KSČM Jiří Dolejš se spíše přidal na stranu Ladislava Tatára. „Anticigánismus v zemi určitě je a populistické přitakávání na něj věc jen zhoršuje. Vinu musí zjistit soud, ale benevolence ke střelbě do lidí není na místě. Nejsme divoký západ,“ říká Dolejš.

Podobně se k tomu staví i jeho stranický kolega Miroslav Opálka. „Každopádně jsem přesvědčen, že střílení do lidí normální není. Svědčí to mimo jiné o selhání řady funkcí státu. A to jak preventivních, tak represivních. Základ problému je však v tom, že řada rodin nemá přirozený a dostatečný příjem z pracovní činnosti a má tak posunutou hodnotovou orientaci. Základ v řešení většiny těchto i budoucích problémů je v zaměstnanosti. A jelikož tento případ nebyl dosud dostatečně objasněn a zveřejněn, nemohu se k němu vyjádřit konkrétněji,“ vysvětlil poslanec KSČM.

Diskriminovaná většina jednou vezme zákon do svých rukou

Poslanci Jiří Šulc a Otto Chaloupka poněkud ironizovali Tatárova slova o spravedlnosti. „Já určitě souhlasím s první větou, tedy požadavkem na vládu a prezidenta se zajištěním spravedlnosti. Není přece možné, aby ozbrojené děti přepadávaly a loupily s vědomím beztrestnosti. V každém případě jsou slova o rasistické popravě, která přilévají olej do ohně, nepřijatelná a odsouzeníhodná. Plně důvěřuji naší policii, která vyšetřuje skutečné okolnosti tohoto politováníhodného incidentu. Do té doby bych doporučoval, zejména veřejnoprávním médiím, informační střídmost, aby se situace zbytečně neeskalovala," reagoval poslanec ODS Jiří Šulc.

„Souhlasím s panem Tatárem. Opravdu je nutné, aby se tu zavedla spravedlnost. Jen si nejsem jistý, jak by se s tím problematické skupiny a jednotlivci dokázali vyrovnat, protože to jsou jenom oni, kdo jsou za současného stavu zvýhodňováni, spoléhají na beztrestnost a bezpracný příjem. Když se objeví jen sebemenší náznak uplatňování běžných požadavků na některého z nich, hned křičí ´rasizmus´. Prohlášení pana Tatára a jemu podobných samozřejmě podporují prohlubování nevraživosti u většinové společnosti. Utlačovaná a diskriminovaná většina si stále více uvědomuje, že stát pro ochranu slušných lidí nic neudělá. Pokud tomu bude tak i nadále, lidé budou muset vzít spravedlnost do svých rukou. Bude se tomu někdo divit? Já tedy ne,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka

Tatárova slova se moc nelíbí ani místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Vlastě Parkanové z TOP 09. „Není žádný důvod ke zpochybňování dosavadní práce příslušných orgánů, které případ vyšetřují. Nestandardní by naopak bylo, kdyby do jejich činnosti jakkoli zasahovala vláda nebo prezident,“ upozorňuje politička.

Nádech rasismu naruby. Smrt za smrt

„Souhlasím s panem Tatárem, že případ je třeba objektivně, zcela bez emocí, bez rasových předsudků a bez předčasného předjímání výsledku, spravedlivě vyšetřit a odhalit skutečnou kauzalitu děje. Já ani pan Tatár jsme u toho nebyli, takže je celkem zbytečné se pokoušet nějakými silnými výroky ovlivňovat vyšetřování a je celkem jisté, že výsledek bude velmi podrobně následně prověřován ze všech stran, takže lze předpokládat, že orgány činné v trestním řízení věc posoudí s mimořádnou pečlivostí. O míře viny nechť pak rozhodne soud,“ uvedl poslanec ODS Aleš Rádl.

Poslankyně VV Dagmar Navrátilová obecně souhlasí s výrokem, aby v tomto státě byla spravedlnost. "Tu si ovšem představuji tak, že všichni, bez rozdílu, mají stejná práva a stejné povinnosti. Pojem rasová diskriminace je v našem státě zneužíván, tak jak se to některým skupinám dle situace hodí," myslí si poslankyně.

 „Mnohá prohlášení pána Tatára mně toliko známá z médií jsou přinejmenším nešťastná a klidu ve společnosti rozhodně nepřidají. Bolest nebolest. Naopak jsou často kontraproduktivní. Je tam i nádech rasismu – byť naruby. Eventuální další důsledky by měly vyvodit orgány střežící zákonnost. Mám na mysli též výkřik kohosi ´smrt za smrt´. Vyhrožovat veřejně vraždou je snad trestné bez ohledu na barvu pleti. Jinak naprosto souhlasím s požadavkem na zajištění spravedlnosti. Střílet nejen děti, ale ani přepadat a okrádat jak je, tak i dospělé a seniory prostě nelze. A je fuk, jakou barvu pleti či národnost má pachatel či oběť. Lidi je přípustné dělit jen na slušné a poctivé s možností obrany před zločinci, obrany účinné ze strany státu i vlastní,“ říká ParlamentnímListům.cz poslanec ČSSD Jiří Koskuba.    

Místopředseda TOP 09 Pavol Lukša uvedl, že kriminalita se musí potírat a trestat bez ohledu na to, kdo ji páchá. „Samozřejmě, že výroky o vině, či nevině by neměl vynášet nikdo z nás, ale vždy příslušný soud. Rasově motivované vraždy jsou pak ještě společensky nebezpečnější a k tomu by měli soudci přihlížet,“ dodal poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moderátorka CNN Prima NEWS rozjíždí mediální projekt s obdivovatelkou Petra Pavla. V pořádku, zní z TV

14:47 Moderátorka CNN Prima NEWS rozjíždí mediální projekt s obdivovatelkou Petra Pavla. V pořádku, zní z TV

Další moderátorka CNN Prima News ve střetu zájmů? Lucie Čermáková, která v televizním studiu griluje…