Ministr zahraničí odmítl přesvědčení opozice, že státní systém je bezpečnější než soukromý. „Bohužel - to jenom z hlediska historika - musím podotknout, že 20. a 21. století nám dokázalo pravý opak," prohlásil ve sněmovně Schwarzenberg. „Podívejme se například na Řecko, kde vidíme, že stát může zkrachovat. Můžeme vidět například v nedalekém Maďarsku, že stát se může dlouhodobě tunelovat sám přílišnými výdaji, někdy mandatorními, někdy dobrovolnými, podle toho, jak to tam zavedli," pustil se ministr zahraničí do podrobností. Uvedl, že u nás se také může stát vytunelovat tím, že se dlouhodobě uzákoní větší výdaje, než jsou příjmy. „To je něco jiného než u normálního státu, popravdě řečeno. A tudíž se nedivme, že tyto státy, které to dlouhodobě provozují, jsou na pokraji krachu," dodal optimisticky.
V zájmu objektivity dodejme, že ministr zahraničí nepopřel, že zkrachovat mohou i soukromé fondy. „Samozřejmě, všude lze krást, to jsme v naší zemi často zjistili. Ta možnost je všude dána," konstatoval upřímně. Přítomné poslance však upozornil, že nelze říct o státním či privátním systému, že je jeden bezpečnější než druhý. „Podívejme se také ve střední Evropě, když byly veliké inflace v 20. letech, když se podíváme, jak měnovou reformou před padesáti nebo šedesáti lety byli okradeni čeští občané. Ano, je vše možné," dodal přesvědčivě.
Ministr zahraničí se zároveň podivil, že ČSSD podporuje s nadšením nápad dnešní maďarské vlády, která podle něj není v užším smyslu slova sociálně demokratická, a která konfiskuje soukromé fondy.
Související: Ministr Schwarzenberg: Státní systém není bezpečnější než soukromý
Maďarská pravicová vláda znárodňuje soukromé penzijní fondy, hřímal Rath

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká