Na místě bylo 44 lidí, z nichž 10 utrpělo vážná zranění, dalších osm středně těžká a ostatní lehká či téměř žádná.
"Rozhodně je na místě poděkovat všem složkám IZS, českým i rakouským, Zdravotnické záchranné službě, hasičům, policii, lékařům a zdravotnickému personálu nemocnic Český Krumlov a České Budějovice za obětavou a naprosto perfektní práci. Dnes se v souvislosti se zdravotnictvím a IZS mluví spíše o penězích, ale je potěšitelné zjištění, že v jihočeských organizacích se člověk nevytratil," ohodnotil zásah jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).
Nehoda se obešla bez úmrtí
On i jeho náměstkyně pro zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD) ocenili rychlost a perfektní přístup všech záchranářů ke zraněným i těm, kteří vyvázli bez zranění nebo s oděrkami. Těch bylo méně, nicméně nikdo nezemřel.
"A ačkoli mrzí i ta neopodstatněná poznámka o pozdním příjezdu ZZS, lze ji přičíst nervozitě a šoku po nehodě. Minuty jsou pak skutečně velmi dlouhé," podotkl hejtman.
Více o Jihočeském kraji ZDE
Právě vedoucí zájezdu rakouského autobusu si stěžoval, že záchranáři přijeli pozdě. Podle všech dokumentů i záznamů. Byli první záchranáři na místě za sedm minut, což je s ohledem na odlehlost lokality, kde se to stalo, více než dobrý čas. I podle psychologů se pak stává, že lidem v šoku se zdá pět minut jako půl hodina.
Simulovaná nehoda přinesla ovoce
"Před necelým rokem v Českých Velenicích proběhlo společné cvičení jihočeských a rakouských složek IZS. Simulovaná havárie autobusu, zásah hasičů, ošetření a odvoz raněných do nemocnic na obou stranách hranice. Ale tady se ukázalo, že "těžko na cvičišti, lehko v boji" má své opodstatnění. Ovšem poznatky ze cvičení byly nyní využity. Snad to pomohlo k perfektnosti celého zásahu," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.
Vedení kraje slibuje, že bude i nadále bojovat za to, aby ani lékaři na záchrance, v nemocnici, ani policisté či hasiči nebyli nadále "šikanováni" vládními reformami, tím demotivováni a někteří zvažují odchod. Nyní se ukázalo, že v Jihočeském kraji, který je druhým největších v ČR, je současný stav lidí ve všech složkách tak akorát na únosné hranici a není možné, aby další odešli.
I sám ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý, který je předsedou Asociace záchranných služeb ČR ví, jak obtížně se získávají peníze pro provoz ZZS. Nedávno s krajem na poslední chvíli vyřešili hrozbu omezení služeb na záchrankách v některých městech v kraji, a to jen proto, že lékaři sloužící služby na záchrance, kteří jsou externími pracovníky a běžně pracují třeba v nemocnici, chtěli logicky zvýšit hodinovou mzdu. To se následně podařilo. Jak bude situace vypadat dál, v příštím roce a dalších letech, se nyní nikdo neodvažuje hodnotit.
Více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus