„Zvrácené.“ Shodli se úplně všichni. Obnovitelné zdroje postavily logiku na hlavu

11.01.2025 17:01 | Monitoring

Na trhu s elektřinou se občas dějí nebývalé věci. Jednou je elektřiny méně, jednou tak akorát a potřetí jí je v soustavě tak moc, že cena elektřiny dosahuje záporných hodnot. Proto některé firmy začaly žádat zapojení přístrojů na maření přebytečné elektřiny. A začalo se dít něco, co by uvítal snad jen Jára Cimrman.

„Zvrácené.“ Shodli se úplně všichni. Obnovitelné zdroje postavily logiku na hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Server veřejnoprávního Českého rozhlasu popsal, jak vypadá tzv. maření přebytečné elektřiny.

„Mařič je zařízení, které může odebrat ze sítí přebytečnou elektřinu, pro kterou v danou chvíli není spotřeba, a přemění ji na teplo,“ uvedl server s tím, že pro představu lze toto zařízení popsat jako fén. A prý je lepší přeměnit přebytečnou elektřinu na teplo, než ji nechat jen tak uniknout v síti.

Anketa

Chcete, aby ruští lední hokejisté startovali na olympiádě 2026?

hlasovalo: 7806 lidí
Celkově se má zapojit do sítě kolem tisíce megawattů.

„Nejen energetici musí cítit, že je něco naprosto špatně. Neekologické mrhání zdrojů,“ pozastavil se nad nárůstem mařičů v Česku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž pro Český rozhlas.

Nestabilitu sítě s elektřinou způsobují zelené zdroje energie, které produkují elektřinu např. když svítí slunce, a neprodukují energii ve chvíli, kdy je zataženo. Nebo když fouká/nefouká vítr. A čím víc tzv. zelených zdrojů energie bude, tím bude situace horší.

„Jejich výroba elektřiny vrcholí hlavně v létě, kdy svítí slunce, spotřeba elektřiny na druhé straně ale zase není tak velká. Některé obnovitelné zdroje navíc čerpají provozní dotace a vyplatí se jim tak vyrábět, i když je elektřiny moc a na trhu se její cena dostává do záporu,“ napsal k tomu Český rozhlas.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) nad mařičem elektřiny kroutil hlavou. „Máme spoustu zelených zdrojů, které jsou těžko regulovatelné, takže budeme nepotřebnou nadprodukci pálit tím, že ji ve formě tepla vypustíme do atmosféry, čímž ji budeme ohřívat. Jára Cimrman by to nevymyslel líp. Mařič energie do každé rodiny!“ vypálil Skopeček.

Ekonomická publicistka Lenka Zlámalová byla stejně ostrá. „Evropská energetika v praxi. Dotace na výrobu elektřiny. Dotace na nevýrobu elektřiny. Dotace na ničení elektřiny. To všechno zaplatíme v účtech. Jak se jednou začne ničit trh, špatně to končí. Jak můžeme s takovou zátěží konkurovat Americe a spol.?“ povzdechla Zlámalová.

Konzervativní komentátor Martin Schmarcz požádal vládu Petra Fialy (ODS), aby zarazila „tuhle zhovadilost“. „Prosím, vládo, zastav tuhle zhovadilost... Nebo hrozí bída, masové bouře a vláda extremistů. EU se chová jako nová RVHP. Jen ty hovadiny a ekonomické zrůdnosti, co nám nařizují, nejsou rudé, ale zelené a nepřicházejí z Moskvy, ale z Berlína,“ napsal Schmarcz.

A padala i další ostrá slova. „Shodneme se, že je to zvrácený?“ zazněla otázka.

Exministr financí Miroslav Kalousek konstatoval, že někteří lidé tak moc bojují proti oteplení planety, že budou ve jménu ochlazování planety vypouštět do ovzduší horký vzduch. „V rámci zápasu o ochlazení planety budeme planetu vytápět drahou energií, kterou všichni zaplatíme. Důsledek rozhodování, kdy stanovené cíle nerespektovaly fyziku a možné tempo technologického vývoje. Přiznejme vinu všichni, kteří jsme se na tom podíleli,“ napsal Kalousek na sociální síti X.

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář konstatoval, že přesně takhle to vypadá, když se topí pánubohu do oken. „Přesné naplnění termínu ‚topit pánu Bohu do oken‘. Jen nevím, kde mám vidět tu ekologii? A jak je to v souladu se snahou o energetické úspory. … Pokud nezvládáme akumulaci, tak nemůže tlačit na budování OZE kapacit. Navíc problém záporných cen elektřiny trápí celou Evropu a to s velmi rychle rostoucí intenzitou!“ poznamenal ekonom.

Řediteli ZOO Praha také nezbylo, než kroutit hlavou. „Tohle je ten boj proti klimatické změně? Jak je něco podobného vůbec možné?“ nestačil se divit.

Publicista Zdeněk Najbrt přidal poznámku o Kocourkovu 2.0. „Kocourkov 2.0. Nejprve zadotujeme, podpoříme a vyrobíme, a když bude moc svítit, tak zase zničíme. A ještě to zničení elektřiny znovu zadotujeme. Ne, to není Orwell, to je EU a energetická politika,“ poznamenal.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák



Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…