Zeman prý drží vládu za krk víc, než si ona myslí. Dostala varování

03.06.2013 6:46 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Nebýt přízraku prezidenta Miloš Zemana vznášejícího se nad vládní koalicí, mohla by spolupráce ODS a TOP 09 na celostátní úrovni skončit stejně jako na pražské radnici. V nenávistném objetí drží obě politické strany nejvíce obava, že pokud by vláda padla, na scénu by vítězoslavně vstoupil prezident. To říkají oslovení politologové, kteří dodávají: Většina z nás před přímou volbou varovala.

Zeman prý drží vládu za krk víc, než si ona myslí. Dostala varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman při smuteční řeči

„Najednou by se stal nejvýznamnějším činitelem uprostřed politického dění. Vzrostla by mu moc víc, než si rozhádaní předsedové politických stran umějí představit,“ prohlásil politolog Zdeněk Zbořil k neustále probíhající debatě o kompetencích prezidenta, zda je hlava státu jen ceremoniářem, nebo má silnější mandát než ostatní ústavní instituce.

Damoklův meč v podobě prezidenta visící nad vládou považuje Zbořil za přínosný. „Hezkým příkladem je situace na pražské radnici, kde nad sebou tento Damoklův meč nemají. Nehrozí jim jako Nečasově vládě, že by prezident přišel, řekl, že když se nemůžou dohodnout, najmenuje úřednickou vládu z moci své vůle, která, i když ji sněmovna nepodpoří, bude vládnout do sněmovních voleb,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz. V Praze, kde tato hrozba nehrozí, to podle něj vede ke gulášové situaci, zatímco na celostátní úrovni tak prezident nepřímo brání ještě větším hádanicím a permanentní vládní krizi.

Prezident nemůže být ceremoniář

Podle Zbořila se vede planá diskuse, zda máme poloprezidentský systém nebo zda díky přímé volbě a Miloši Zemanovi směřujeme k prezidentskému systému, ale málokdo se podle něj zabývá tím, že druhou stranou téže mince je stát politických stran. „To je druhé nebezpečí současnosti, že si Česko rozparcelovaly politické strany, a to jen některé. Můžeme dojít ke stejnému ohrožení demokracie jako při nekontrolovatelném posilování moci prezidenta,“ poznamenal politolog, který je přesvědčen, že prezident nemůže být jen ceremoniářem. Ale politolog Jiří Pehe prohlašuje, že to ovšem neznamená, že se prezident může interpretovat stylem „stát jsem já“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Festival plný chutí! slaví třetí ročník

16:26 Jihomoravský kraj: Festival plný chutí! slaví třetí ročník

Letošní série třech festivalů Jihomoravského kraje a Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava zve př…