Známe titul-lháře v parlamentu. Proč tolik gynekologů, ptá se expert

08.11.2011 14:56 | Zprávy

Grebeníček, Emmerová, Heger, Pithart a další. To jsou činní politici, kteří dosáhli na akademické půdě nejvyšších titulů a před jméno si píší zkratky doc. nebo prof. Někteří stále učí. V obou komorách tuzemského parlamentu je takových vysokoškoláků celkem třináct. Podle politologa Zdeňka Zbořila by se tituly ve volbách neměly vůbec používat. Akademických podvodů je totiž nespočet. Vždyť teď kvůli tomu zakázali právnické fakultě v Plzni udělovat titul JUDr.

Známe titul-lháře v parlamentu. Proč tolik gynekologů, ptá se expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

ParlamentníListy.cz zmapovaly, co se týče vzdělání, celý parlament. Někteří politici s tituly byli ohledně svého vzdělání vstřícní, jiní vůbec neodpověděli.

Neúplná encyklopedie akademických podvodů

Akademické podvody provázejí Česko po celou historii. Úplná encyklopedie této oblasti by vydala na tisíce stránek, proto jen některé případy a telegraficky. V roce 1996 používal tehdejší ministr spravedlnosti a šéf ODA Jan Kalvoda titul JUDr., přestože neměl hotové příslušné zkoušky. Rezignoval.

Neoprávněně používala tento titul i poslankyně za ČSSD Marie Noveská, která právnickou fakultu nikdy nedokončila. Na funkci nerezignovala. V roce 1992 se do sněmovny dostala a vydržela v ní celé funkční období Anna Röschová ODS, která také používala, ač Mgr. titul JUDr. Dalšími výtečníky byli Pavla Jurková z KDU - ČSL, Ondřej Zemina z ODS, ale i ti rezignovali. Stanislav Křeček z ČSSD nikoliv. Ani bakalářská práce brněnského primátora a sociálního demokrata Romana Onderky nebyla tím pravým ořechovým. Podobným politikům se začalo říkat titulháři.

K věci:
Na plzeňských právech už titul JUDr. nedostanete

V roce 2009 získal doktorát poslanec Marek Benda (ODS), přestože jeho rigorózní práce měla poloviční rozsah. Stejně jako starostka Chomutova Ivana Řápková (ODS), která neprošla řádně předmětem trestní právo, na svou funkci nerezignoval. Ostatně v Plzni se stejného roku udála největší aféra, kvůli níž odstoupilo celé vedení tamní právnické fakulty. Tituly tam lidé dostávali za dva měsíce, tamní vedení opisovalo, ztratily se diplomky a tak dále. V aféře jsou kromě Řápkové namočeni také bývalý premiér za ČSSD Stanislav Gross, exstarosta prahy 5 za ODS Milan Jančík, bývalý policejní prezident Jan Brázda a další. Nyní byla Právnická fakulta na Západočeské univerzitě v Plzni poprávu potrestána. Přišla o akreditaci na doktorské studijní programy, má pozastaveno udělovat titul JUDr. a nejistá je i akreditace pro pětileté magisterské studium.

U Grebeníčka bez odezvy

„Já do těchto věcí nevstupuju, zkuste se orientovat na jiné," odvětil expředseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček. Aniž si nechal cokoliv vysvětlit, zavěsil. Grebeníček vystudoval Pedagogickou a Filosofickou fakultu tehdejší University Jana Evangelisty Purkyně v Brně, kde od roku 1975 i učil. Zaměřil se na dějiny 19. a 20. století, dějiny dělnického hnutí a ekonomické teorie.

Bývalá ministryně zdravotnictví a sociální demokratka Milada Emmerová vystudovala v roce 1967 všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni. Roku 1993 habilitovala, tedy získala titul docenta, prací na téma Elektrokardiogram u akutní intoxikace oxidem uhelnatým. Ministr zdravotnictví a politik strany TOP 09 Leoš Heger vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, na jejíž katedře radiologie od roku 1972 přednáší. Oba se k tématu nevyjádřili.

Podle Pitharta tituly ztrácejí na hodnotě

„Tituly by se v politice neměly používat. Jen lidé s komplexem mají potřebu si potom všemi možnými prostředky takové tituly opatřovat, ale je to podle mého názoru pošetilé. U nás používání titulů asi pochází z rakouskouherské tradice. V USA a v řadě zemí na západě se tituly neužívají a už vůbec ne při oslovování. To je trapná záležitost. Jediný přínos problematicky získaných titulů je, že ještě více ztratí na hodnotě a v tomto smyslu se připodobníme západu. Pod odborným článkem nebo na dveřích kanceláře na fakultě to cenu má, ale v politice ne," řekl expremiér, místopředseda Senátu a člen KDU - ČSL Petr Pithart.

Pro voliče jsou podle něj věrohodné určité profese. Na seznamu prvních senátorů po volbách v roce 1996 bylo nicméně nejvíce veterinářů. Stabilně jsou důvěryhodní lékaři, ale jde o pověst. „Pokud jde o právníky je Česko anomálií. V zavedených demokraciích jsou parlamenty plné právníků, u nás si asi našli zajímavější a výnosnější zaměstnání," zasmál se. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studoval také na St. Anthony´s College v Oxfordu, ale musel skončit, protože mu z tehdejšího Československa pohrozili statusem emigranta. V životopisu píše, že je sebevzděláním i historik a politolog. 

„Habilitoval jsem tím, že mi byly uznány všechny mé práce z doby disentu a také knihy vydané po listopadu 1989," vysvětlil. Za všechny lze jmenovat třeba Obrana politiky nebo výbor z esejistiky Dějiny a politika. Od roku 1990 působí na své alma mater, učí úvod do politologie studenty prvního ročníku. Jde o základní politické myšlenkové proudy. „Přednáším každý čtvrtek od osmi hodin od rána, ale pouze jeden semestr. Jinak bych to dělat nemohl, ale tohle zvládám," dodal s tím, že stále publikuje.

Psali jsme:
Komunistko Dvořáková, jste jak z 50. let. Profesorka vadí Hradu
Dobeš kritizuje Dvořákovou. Jednání její komise přirovnal k 50. létům

Kostřica vstává brzy ráno

Na Lékařské fakultě tehdejší University Jana Evangelisty Purkyně v Brně odpromoval v roce 1973 i poslanec TOP 09 Rom Kostřica. Ten se stal docentem v roce 1994 a profesorem o čtyři roky později. Učí na své rodné škole, která však byla v roce 1991 přejmenována na Masarykovu univerzitu. „Snažím se pro to udělat maximum. Je to náročné, trpí tím rodina a vnoučata, protože už mám děti odrostlé. Stávám brzo, ale nevím, jestli je to otázka píle nebo stařecké nespavosti, a ráno toho dost stihnu. Mám přednášky, stáže a zkoušení. Velká část kantořiny je postgraduální vzdělávání mladých lékařů," řekl. Jeho oborem je otorinolaryngologie, za čímž se skrývá léčení ušních, nosních a krčních chorob. Práci psal o kryochirurgii, tedy chirurgická léčba mrazem. Je autorem několika učebnic a více než 150 vědeckých publikací.

„Nemyslím si, že zrovna titul by měl na rozumného voliče působit. Protože člověk může být slušný i když má nebo nemá vzdělání. Titul je informací o tom, že člověk dosáhl nějakého vzdělání díky inteligenci, takže bude mít dostatek schopností pro vykonávání funkce poslance. Titul používám velmi málo, a že by mi pomáhal v politice, to nepozoruji," podotkl s tím, že je dobré, že se poukazuje na podvody při získávání titulů, protože školy se bojí skandálů a do budoucna se takového jednání snad vyvarují.

Problémem je hodně škol

„Docent a profesor jsou kariérní tituly, které jsou výsledkem dlouhodobější a systematické práce na vysoké škole nebo v oblasti výzkumu. Voliči už ale moc nerozlišují, jestli má kandidát do parlamentu více titulů. Spíše ho registrují jako člověka," řekla poslankyně TOP 09 Anna Putnová. Absolventka Přírodovědecké fakulty bývalé Univerzity Jana Evangelisty Purkyně učí už patnáct let podnikatelskou etiku, ostatně s prací na toto téma i habilitovala, na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně. Nyní je její děkankou.

„Zařídila jsem si, že mám přednášky jednou za čtrnáct dnů v pondělí od sedmi do devíti. Přednáším sama, nenechám se suplovat. Poslanci jsou velmi zaneprázdnění lidé, ale já se specializuji na školství, takže to beru naopak jako výhodu. Jednotlivé legislativní záměry a dopady jsem schopná hned převést do praxe na fakultě," doplnila. Podvody v akademické kariéře jsou podle ní způsobeny systematickou chybou z poloviny devadesátých let. Tehdy totiž získalo akreditaci mnoho nových vysokých škol, které nenaplnily očekávanou kvalitu.

Podvody by měly být trestným činem

„V parlamentu máme málo právníků, ale hodně gynekologů a zubařů. Právníci mají většinou strach před zákonem a vědí, co mohou napáchat za zlo, když to pokazí, takže jsou opatrnější. Doktoři tohle nevědí. Tituly politikům určitě pomáhají v důvěryhodnosti, protože je zde taková rakouskouherská tradice. Ta se dnes změnila v úplnou honbu za tituly. Potkáte mladíka, co má kolem jména pět titulů. Ve volbách by nicméně kandidáti měli mít nařízeno akademické tituly nepoužívat. Jsou totiž reprezentanty regionu a ne profesního stavu," zdůrazňuje politolog Zdeněk Zbořil.

Možnost beztrestně cokoliv opisovat souvisí s internetem a nejde jen o českou specialitu.  Třeba německý ministr obrany a populární politik Karl Theodor zu Guttenberg kvůli opisování disertační práce odstoupil z funkce. „Je to všeobecný jev a svědčí o neserióznosti společnosti vůbec. Opsat práci je sice míň než vražda, ale mělo by to být také trestným činem," dodal Zbořil.

Lidé s tituly docent a profesor jsou podle příručky Ústavu pro jazyk český akademičtí pracovníci, kteří působí na vysokých školách. V obou komorách parlamentu je jich celkem třináct. V Poslanecké sněmovně o dvou stech hlavách je jich deset, přičemž vítězí strana TOP 09 se sedmi takto vysoko postavenými vysokoškoláky, za ní je ČSSD se dvěma a KSČM s jedním. V jedenaosmdesátičlenném Senátu jsou pouze tři. Sociální demokrat, člen KDU - ČSL a bezpartijní.

Dále čtěte:
Plzeňská práva měla riskovat soudy a odebrat víc sporných titulů, myslí si Dvořáková Akreditační komise dala nůž na krk plzeňské právnické fakultě 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Poslanecká sněmovna

prof. Václav Cempírek TOP 09

doc. Milada Emmerová ČSSD

doc. Miroslav Grebeníček KSČM

doc. Leoš Heger TOP 09

prof. Rom Kostřica TOP 09

prof. Ivan Ohlídal ČSSD

doc. Jiří Oliva TOP 09

doc. Anna Putnová TOP 09

prof. Aleš Roztočil TOP 09

prof. Bořivoj Šarapatka TOP O9

Senát

prof. Miloš Janeček ČSSD

doc. Petr Pithart KDU - ČSL

prof. Jan Žaloudík BEZPP

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…