I přes snahy, které během jednadvaceti let, jež uplynuly od sametové revoluce, vyvinula řada politiků, je KSČM stále regulérní stranou, která má své zastoupení i v parlamentu.
V souvislosti s iniciativou vycházející zejména od senátora Jaromíra Štětiny, která usiluje o vyjádření soudu o legálnosti existence této strany, vznikl i výzkum společnosti SANEP. Z něho vyplynulo, že více než polovina Čechů je nakloněna zrušení KSČM. Se zrušením této partaje v něm vyslovilo souhlas 50,1 procent dotázaných.
Celá zpráva ZDE
KSČM se nezměnila, míní polovina Čechů
Podle 55 procent respondentů se totiž komunistická strana po roce 1989 netransformovala v demokratickou levicovou stranu. Opačný názor sdílí podle výzkumu pouze 30 procent občanů.
Více k výzkumům: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
Téměř polovina lidí, konkrétně 47,4 procent, pak vyslovuje souhlas s iniciativou šéfa vnitra Radka Johna (VV), který za účelem shromáždění důkazů pro případné podání žaloby na zákaz KSČM nechal vytvořit přímo speciální tým.
Komunisté si stále věří
Sami komunisté se ale budoucnosti zřejmě nebojí. „Musím říct, že budoucnosti se neobávám, počítám s obrácením toho trendu, počítám s nárůstem preferencí KSČM," uvedl v půli února třeba šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
K tématu: Vadí mi antikomunismus Štětiny. Přitom z KSČ profitoval
O demokratickém směru své strany nepochybuje ale ani komunistická poslankyně Kateřina Konečná.
"Pro mě je KSČM strana, která se snaží plnit sliby. To, co mám v programu, nebereme na lehkou váhu, což většina stran dělá," pochválila vlastní stranu v únorovém rozhovoru s moderátorem a spolupracovníkem ParlamentníchListů.cz L. X. Veselým.
Exkluzivní internetový on-off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 17. - 20. února 2011 na vybrané skupině 6.812 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let.
Více čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas