Současná maďarská pravicová vláda pod vedením předsedy Viktora Orbána se staví výrazně proti plánu na přesídlení 160 000 uprchlíků do členských států Evropské unie, jenž byl připraven v loňském roce v reakci na evropskou uprchlickou krizi.
Političtí analytici se domnívají, že měl na Orbána velký vliv výsledek britského referenda v tom, že se nyní cítí tak, jako by měl proti plánům evropských úřadů jakýsi mandát, jelikož i v nedávno provedeném referendu, v němž se britští voliči vyjádřili za vystoupení z Evropské unie, bylo téma imigrace naprosto klíčovým.
Maďarsko se v předešlých měsících stalo jakýmsi tranzitním státem pro uprchlíky, kteří mířili ze západního Balkánu do Německa a dalších evropských zemí. V reakci na tuto situaci se maďarské úřady rozhodly uzavřít a zabezpečit hraniční přechody se Srbskem a Chorvatskem a zlegalizovaly přechod hranic. Takové opatření bylo dosti populární v samotném Maďarsku, ale narazilo na tvrdý odpor mnohých skupin bojujících za lidská práva.
V tiskovém prohlášení maďarský prezident János Áder uvedl, že budou obyvatelé Maďarska postaveni před otázku: „Stojíte o to, aby měla Evropská unie právo rozhodovat o umístění nemaďarských občanů do Maďarska bez souhlasu parlamentu?“
Maďarsko se spolu se Slovenskem v otázce plánu EU o přerozdělování uprchlíků již před nějakou dobou obrátilo na soud.
Plán měl původně ulevit tlaku na Řecko a Itálii, které slouží jako hlavní základny pro všechny migranty směřující do Evropy. Realizace plánu postupuje ovšem jen velmi pomalu – od jeho navržení do poloviny června bylo přerozděleno pouhých 2280 osob.
Maďarský předseda vlády Orbán kvóty již v minulost označil za „nelegální a přehnané“. Údajně by dokonce mohly „pozměnit evropskou kulturní a náboženskou identitu“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib