Čeští politici od brzkých ranních hodin míří na Národní třídu, aby zde položili květiny či zapálili svíčku. V upomínku na 33 let staré události. Spolu s politiky přichází také stovky dalších lidí. Mladí i starší. Buď aby zavzpomínali na zlomové okamžiky z české historie, nebo aby popsali svým dětem či vnukům, co se 17. listopadu 1989 na Národní třídě stalo.
Mezi příchozími se ale objevili i občané, kteří chtěli od plic politikům, především těm vládním, sdělit, co si o nich myslí. „Rakušan je fašista,“ křičel jeden z mužů v okamžiku, kdy Rakušan po položení květin na Národní třídě promlouval k novinářům a sděloval jim, že největší slabinou demokracie jsou „líní demokraté“, kteří jen konzumují výhody demokracie, ale odmítají se za ni postavit, když je třeba.
Zdůraznil, že podle jeho názoru je letošní 17. listopad specifický několika okolnostmi. Jednak tím, že pár set kilometrů od našich hranic stále zuří ruská agrese proti Ukrajině, v jejímž důsledku dorazilo do České republiky na 400 tisíc uprchlíků z válkou zkoušené země, jejichž příchod Česká republika zvládla, a jednak tím, že v loňských sněmovních volbách vůbec poprvé vypadli z dolní komory parlamentu komunisté, což Rakušan považuje za jednoznačný úspěch české demokracie.
„To, že si ten pán může řvát, co chce, a nikdo ho nezatkne, je taky výdobytek demokracie,“ dal se slyšet ministr vnitra.
A za své vystoupení se dočkal pochvaly, když poblíž mikrofonů kdosi zvolal „Ať žije vláda“.
Na Národní třídu dorazil také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předseda Pirátů, kteří před volbami 2021 utvořili se Starosty koalici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp