Zrušení omezení předcházelo chování předsedy ANO Andreje Babiše, který se rozhodl nerespektovat omezení řečnické doby a odmítal opustit řečniště. Opoziční poslanci ho podpořili a řečniště obklopili, aby Babiš nemohl být případně vyveden z jednacího sálu. Jednání Sněmovny kvůli tomu muselo být do půlnoci přerušeno i kvůli jednání poslaneckých frakcí o tom, jak situaci vyřešit. Žádný z řečníků s přednostním právem ale v noci už nevyužil svého práva mluvit déle než maximálně deset minut.
Fraška, zlobí se Michal Hašek
Postup koalice okamžitě zkritizoval bývalý dlouholetý hejtman a poslanec Michal Hašek, podle kterého se jednání Sněmovny zvrhlo ve frašku. „Jako poslanec ve 4 volebních obdobích a předseda poslaneckého klubu ve 2 volebních obdobích musím konstatovat, že nepamatuji, že by došlo k omezení práva na přednostní vystoupení šéfa parlamentní strany, resp. jeho omezení na 2x5 minut, způsob řízení schůze ze strany předsedajícího je skandální. Formálně vyzývá k vystoupení řečníky dle pořadí, i když je řečnický pultík obsazen jinými poslanci. Předsedkyně Sněmovny všemu přihlíží a nereaguje na výzvy zástupců opozice svolat grémium Poslanecké sněmovny,“ zlobí se Hašek s tím, že takový postup vejde do dějin českého parlamentarismu jako „totální selhání vedení Sněmovny“.
Režisér Martinek: Akt popření demokracie
Za pokus o umlčení parlamentní opozice označil omezování rozpravy v parlamentu formou odebírání slova režisér David Martinek. Ten půl hodiny po půlnoci shrnul dění ve Sněmovny tak, že se jedná o „ukázkový akt popření demokracie“.
„Omezení opozice, svévolí, umožněná převahou v parlamentu, za situace, kdy vláda nerespektuje ani opoziční, ani kritické hlasy je ukázkovým aktem popření demokracie.
Parlament je místem, odkud vyvěrá do prostředí princip parlamentarismu. Princip, který je určující a naprosto zásadní pro demokracii. Tato vláda ale neví, co je to demokracie. Nikdy nebyla demokratická. Je to nejhlubší omyl jejich voličů.
Když jsem po volbách napsal, že tato vláda si při převzetí moci počínala jako mafiánský spolek, byl to varovný hlas. Dnes už je jasné, že vládne zločinná vláda, neschopná výkonu, kterou u moci udržují jen jí vyživovaní mediální demiurgové. Vláda, která neuznává demokracii. Je pro ni jen fíkovým listem,“ komentuje Martinek.
Za hrozivá rozhodnutí této vlády budeme podle jeho slov trpět všichni. Naprosto zbytečně, dodává. Inflace, nárůst dluhů, cen, energií, obrovské, nekontrolovatelné vládní výdaje, to vše se dalo a mělo řešit jinak. Pokud by vláda brala v úvahu opozici a kritiky, shrnuje režisér.
Martinek varuje vládnoucí politiky před reakcí veřejnosti ve formě „celospolečenského požáru“. „Pokud vláda není ani schopna dodržovat demokratická pravidla a zvyklosti v intencích politického zápasu, k níž patří i parlamentní obstrukce, což je legitimní nástroj, bude třeba této vládě připomenout, že existují i mnohem silnější formy pro prosazení odmítavého stanoviska ke špatným rozhodnutím vlády. Od demonstrací po odpor v ulicích. Až po hořící barikády,“ obává se David Martinek a závěrem dodává velmi ostrá slova: „Pokud nemáte správné "signály", tady je jeden z podpalubí. Brousíme vidle a cepy, parchanti.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas