Viktor Krasnov žil na malém městě 850 kilometrů od Moskvy. Jednoho dne mu však do bytu napochodovala policejní jednotka a odvedla si jej. Důvodem bylo jeho tvrzení na sociálních sítích, že Bůh neexistuje. A Bibli popsal jako „sbírku židovských pohádek“.
Krasnov následně strávil měsíc na psychiatrických vyšetřeních, aby se zjistilo, zda je schopen stanout před soudem. Je totiž obviněn ze zločinu „urážení citů“ věřících. Další slyšení se má konat 12. dubna.
„Případ by mohl stanovit precedent,“ řekl Andrej Sabinin, Krasnovův obhájce. „Mohla by být přijata skutečnost, že je zakázáno veřejně popírat existenci Boha.“
Krasnov byl obviněn na základě kontroverzního zákona, který ruský prezident Putin přijal po událostech v moskevské katedrále, v níž protestovala dívčí skupina Pussy Riot. Té vadí blízké styky mezi Putinem a patriarchou Kirillem, který Putinovo prezidentství popsal jako „Boží zázrak“.
Zákon je terčem kritiky mnoha neziskových organizací, včetně Amnesty International, které volají po jeho okamžitém zrušení. Krasnov totiž není jediný, kdo byl na jeho základě zatčen. Jeden muž již byl odsouzen ke 120 hodinám veřejně prospěšných prací, jelikož údajně vydal na sociálních sítích „urážlivé“ materiály o pravoslavném křesťanství.
Taková obhajoba náboženství je však pro Kreml velkou proměnou od dob Sovětského svazu, kdy byli naopak perzekvováni všichni věřící, byly ničeny kostely a křesťanství bylo prezentováno jako „perverzní náhled na svět“. Nyní se situace otočila a Putin náboženství využívá k legitimizaci vlastních cílů.
Přesto se však objevují protináboženské tendence. Podle ředitele think-tanku Sova však zatím neexistuje žádné konkrétní hnutí, protestní hlasy jsou ale slyšet stále více.
Tyto zprávy se objevily krátce poté, co patriarcha Kirill popsal lidská práva za „globální kacířství“, které „odtrhuje lidstvo od Boha“. Vysvětloval také, že je špatné nadsazovat lidská práva slovu Božímu.
V jednom z malých vítězství ruských občanů proti režimu se skrze protesty pozastavila plánovaná výstavba více než dvou set nových kostelů, které však měly stát mnohdy v parcích či na zelených prostranstvích.
Následně byl propuštěn Vsevolod Čaplin, známý církevní mluvčí, jehož byl Kirill dlouholetým patronem. Čaplin byl přitom znám svými protizápadními názory. O práci však přišel poté, co kritizoval Putinův režim za stále se rozšiřující nerovnost v zemi a malou podporu proruským separatistům na východě Ukrajiny.
„Mnohé přežilo ze sovětských časů, kdy se kněží příliš báli mluvit na rovinu o lidech u moci,“ řekl Čaplin v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. „Celý ten fenomén je v duchu ani ne včerejška, ale předvčerejška. Takhle to nemůže dlouho pokračovat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa