Chce celá vládní koalice Petra Fialy opravdu navýšit koncesionářské poplatky, jak deklaruje? Hrozí, že bude ČT nebo Český rozhlas během vysílání před sněmovními volbami některou ze stran navzdory všem zákonným pravidlům zvýhodňovat? Důvěryhodné zdroje ParlamentníchListů.cz mluví o vnitřních sporech uvnitř vládního tábora i pokusech o tajné dohody s vedeními veřejnoprávních médií.
Mohou Němci přestat cítit vinu za své rodiče, prarodiče a praprarodiče, jak jim radí Elon Musk?Anketa
Poté, co se opozičním hnutím ANO a SPD ve středu úspěšně podařilo pomocí obstrukcí zabránit schválení sporné a veřejností hojně kritizované novely o veřejnoprávních médiích, začala část zainteresovaných opozičních představitelů spekulovat o tom, že vládní většina silou na pátek prosadí tzv. pevné hlasování na konkrétní čas a přijetí legislativní změny zvyšující povinné poplatky již nepůjde zabránit. K tomu ovšem nedošlo.
Redakce ParlamentníchListů.cz proto ve sněmovních kuloárech pátrala po důvodech. Bylo totiž zřejmé, že ve skutečnosti za neúspěchem Fialovy koalice v prosazení deklarované změny nestojí vytrvalé obstrukce hlasité opozice. Vládě by stačilo hlasování o normě zařadit jako pevný bod a nic by nezmohl ani šéf hnutí SPD Tomio Okamura známý svou schopností hovořit klidně 11 hodin v kuse bez jediného přerušení.
Skutečným důvodem, proč navzdory očekáváním nebylo během páteční sněmovní schůze prosazeno pevné hlasování, totiž mají být silné vnitřní spory pod střechou samotné Fialovy koalice. Konkrétně mezi nejsilnější ODS a hnutím STAN.
„Sekají se mezi sebou, protože v ODS přišli na to, že lidé kolem STANu se pokoušejí uzavírat dohody s vedeními veřejnoprávních médií, aby je v předvolebním hlasování zvýhodňovali. Pomáhají jim v tom prý také lidé z Hradu. ODS si je dokonce jistá, že Český rozhlas už na dohodu se STANem přistoupil, zatímco v případě ČT to údajně ještě jasné není. Tam ale mohou být jiné důvody, protože tu instituci neuřídí jediný člověk a různí lidé si tam dělají sami různé dohody,“ popisuje dobře informovaný zdroj blízký vládním stranám.
Aktuálně je v éteru zpráva, že vláda k hlasování svolá mimořádnou schůzi na středu 12. února a v případě obstrukcí potom na pátek 14. února prosadí pevné hlasování. „Nic takového vůbec není jisté, to rozhlašuje pouze Jakob (Jan, šéf poslanců TOP 09, pozn. red.), protože TOPka si myslí, že na tom udělá nějaké hlasy. Dokonce ještě ani není dohoda o Bendlově návrhu, že vezmou Českému rozhlasu 100 milionů za sponzorství,“ podotýká zdroj ParlamentníchListů.cz.
Původně prý dokonce část vládního tábora uvažovala o tom, že koncesionářské poplatky zvýší pouze ve prospěch České televize a veřejnoprávní rozhlas ostrouhá. To by však podle našich zjištění bylo příliš komplikované a těžko veřejně obhajitelné se zachováním vládního argumentu, že navýšení poplatků u obou veřejnoprávních médií je nutné k zajištění jejich fyzického fungování.
„Když jsem četl názory kritiků veřejnoprávních médií s tím, že si je vládní tábor chce zprivatizovat, tak nevím, zda ti lidé mají stejně dobré informace jako já, anebo si to jen myslí, ale v každém případě mají pravdu. Vládní strany skutečně prakticky řeší, jak jim budou veřejnoprávní média pomáhat v předvolebním vysílání, padají tam požadavky na konkrétní jména moderátorů diskusí a další požadavky,“ sděluje dále náš zdroj znepokojivé informace.
Jak to s navýšením koncesionářských poplatků nakonec dopadne, je s otazníkem. Občanským demokratům se z jedné strany nelíbí, že si údajně STAN Víta Rakušana pokouší domluvit protekční podmínky mimo jakoukoli volnou soutěž politických stran – a STAN naproti tomu nelibě nese, že se kvůli naštvanosti některých poslanců ODS nepodařilo dosud navýšení poplatků sněmovnou protlačit.
„Animozity se budou s postupujícím časem zvětšovat. Původně byla dohoda, že to bude finálně odhlasováno tento týden, ale padlo to. Panuje také strach, jak se následně k věci postaví Senát, protože i tam je nemalá část senátorů z vládních klubů, kteří mají silné výhrady a nemuseli by pro zvýšení poplatků zvednout ruku. Tomu všemu rozhodně nepřidává ani šílená kampaň České televize na sociálních sítích, která akorát poslance i senátory naštve a ještě víc se zatvrdí,“ dodává ke svým zjištěním důvěryhodný zdroj ParlamentníchListů.cz.
Něco málo by nejspíš mohla napovědět připravovaná schůze sněmovního mediálního výboru příští středu, kdy má hnutí ANO v plánu navrhnout odvolání člena Rady ČT Ladislava Mrklase, nominanta ODS. Není totiž vůbec jasné, že bude mít vládní tábor sílu tento záměr ve výboru zarazit. Opozice chce Mrklasovo odvolání navrhnout z důvodu údajného porušení zákona, neboť je prý v konfliktu zájmů a vůbec by na základě daných pravidel členem Rady ČT být neměl. Argumenty k tomu jsou prý silné, neboť jejich oprávněnost podle našich informací podpořila i sněmovní legislativa, která je striktně nadstranická.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka